2024. December 24. kedd
Ilyen tünetei lehetnek a szerotoninhiánynak -  A menopauza is csökkenti a szerotonin szintjét  -  Így növelhető a szerotonin szintje
A szerotonin, vagyis az „örömhormon” hiányát számos betegséggel hozzák összefüggésbe, például a migrénnel, depresszióval, idegi-, étkezési- és szexuális zavarokkal.

Ilyen tünetei lehetnek a szerotoninhiánynak

A szerotonin egy alapvetően szükséges hormon és neurotranszmitter, ami a szervezet számos funkciójában szerepet játszik, így például az alvás, az étvágy, a hangulat, a gondolkodás alakulásában, hiánya tehát szerteágazó tüneteket okozhat. Az alábbi tünetekkel ajánlott orvoshoz fordulni, de érdemes tudni, hogy a mögöttük meghúzódó ok nem minden esetben szerotoninhiány, a diagnosztizálás ezért összetett folyamat lehet.

► Hangulatváltozások

Szerotonin hiányában ingerlékenynek, feszültnek érezhetjük magukat.

► Depresszió

A reménytelenség, a krónikus fáradtság, a kapcsolódástól való elzárkózás, a lehangoltság mind lehet depresszív tünet, aminek okát pszichiáter tisztázhatja.

► Szorongás

A konkrét eseményhez nem köthető, tartósan meglévő szorongás is pszichés zavarnak számít.

► Demencia tünetek

A szerotonin receptorokban történő változások miatt olyan demencia tünetek jelenhetnek meg a viselkedésben és a pszichében, mint az agresszió, az izgatottság, az apátia.

► Alvászavarok

Mivel a szerotonin segít az alvás szabályozásában, mennyiségének változása alvászavarokat okozhat.

► Szexuális funkció zavarai

A szerotonin-szint mind a szexuális funkciókra, mind a késztetésre hatással van.

► További tünetek

Kutatások igazolják, hogy a szerotonin hiánya okozhat többek közt gyomorbél-rendszeri tüneteket, megváltoztathatja a fájdalom érzékelést, és egérkísérletekben az is látszott, hogy a csontösszetételre is negatív hatást gyakorol.

A menopauza is csökkenti a szerotonin szintjét

Számos kutatás született már e témában, amelyekből kiderült például, hogy a menopauza alatt az ösztrogénszint csökkenésével a szerotoninszint is csökken, ami hozzájárulhat a hangulatváltozásokhoz. A hiányállapot ráadásul „kívánóssá” is tesz, vagyis a szervezet bizonyos ételek utáni vággyal próbálja növelni az örömhormon szintjét. Ugyanez érvényes a premenstruációs szindrómánál is, amelynek tüneteit valószínűleg a nemi hormonok és a szerotonin kölcsönhatása okozza. Vagyis a menstruáció előtti napokra jellemző idegesség, lehangoltság, bizonyos ételek utáni sóvárgás és csökkent libidó is ezzel függhet össze. A szerotonin csökkenésének jele lehet a túlzott evés, a nassolás is, hiszen a szénhidrátbevitel rövid távon képes emelni a szerotonin szintjét. Vagyis akár az örömhormon hiánya miatt kialakult szomorúság, lehangoltság is okozhatnak plusz kilókat, amennyiben édességgel, süteménnyel szeretnénk becsapni az agyunkat.

Így növelhető a szerotonin szintje

E téren is bebizonyosodott, milyen óriási jelentősége van a fizikai aktivitásnak. Ugyanis az edzés is egyfajta stressz a test számára, amelyhez azonban – megfelelő és rendszeres gyakorlás mellett – a szervezet alkalmazkodni kezd és növeli a stresszválaszban résztvevő anyagok termelését: például a noradrenalinét és a szerotoninét is. Hasonló anyagok termelődnek a szerelmi együttlét során is, amelyek felpezsdítik a vérkeringést és általános jó érzést okoznak. A napfény is kifejezetten javítja a hangulatot, hiszen optimális szintre hozza a szerotoninszintet. - Bizonyos vitaminok, ásványi anyagok is hozzájárulnak a szerotonin termelődéséhez. Ilyen például a B5 és a B6-vitamin. A B5-vitamin a szerotonin és az acetilkolin termelését támogatja, és egyes kutatások szerint a memóriát és a koncentrációképességet javító hatásán kívül a szorongás, a depresszió kezelésében is hasznos lehet. A B6-vitamin szintén nélkülözhetetlen a szerotonin szintézishez – hangsúlyozza dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, holisztikus szemléletű orvos. - A kockázatos öndiagnózis helyett azonban minden szokatlan tünet – például testsúlyváltozás, ételek utáni sóvárgás - esetén ajánlatos endokrinológushoz fordulni, aki elindíthatja a kivizsgálást. Ha pedig inkább lehangoltság, depresszív tünetek, tartós szorongás, koncentrációzavarok mutatkoznak, érdemes pszichiátert felkeresni, aki a diagnózis felállítása után gyógyszeresen is megtámogathatja a szerotonin háztartás egyensúlyát.
Forrás: Endokrinközpont
2024. 12. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés