A lipcsei Max Planck Intézet, a Lipcsei Egyetem és a Londoni College Egyetem kutatói különféle testalkatú férfi és nő fehérállományának szerkezetét vizsgálták MRI segítségével. Ezzel a technikával követni lehet a vízmolekulák áramlását, amelyet az agyban található idegrostok akadályozzák, így meg lehet figyelni az agyszerkezet fehérállományában bekövetkező változásokat.
A kutatók megállapították, hogy magasabb testtömeg-indexszel (BMI) rendelkező embereknek mind az agytérfogatuk, mind a szürkeállományuk sűrűsége valamivel kisebb, mint az átlagos testsúlyúaké.
Az agy kérgestest (corpus callosum) nevű területén, ahol 250 millió idegrost köti össze a bal és jobb agyféltekét, megfigyelték, hogy a túlsúlyosaknál megváltozott a vízmolekulák mobilitása az idegrostok körül és között egyaránt. Mindez arra utalhat, hogy kisebb lehet az idegnyúlványok (axonok) vagy az azokat körülvevő szigetelő réteg, a mielinek sűrűsége az idegrostokban – mondta Karsten Mueller, a kutatók egyike.
Az idegrostok mentén lelassult diffúzió mindkét nem esetében érzékelhető volt, de csak a nők esetében gyorsult fel az áramlás az idegrostok között.