A Washington Egyetem kutatói az autóbalesetek magasabb rizikóját igazolták a temazepamot, a trazodonet és a zolpidemet szedők között. „Az altatók bizonyos kockázatai már korábban is ismertek voltak, a tanulmány eredményeinek azonban a hétköznapi életben is komoly következményei vannak.” – nyilatkozta Michael Grandner, aki nem vett részt a kutatásban. Az orvosoknak, a gyógyszerészeknek és a betegeknek meg kellene beszélniük a lehetséges kockázatokat az altató kiválasztásakor – javasolták a kutatók.
Az utóbbi években egyre több aggasztó körülmény merült fel a zolpidemmel kapcsolatban. Annak érdekében, hogy csökkentsék a nappali álmossággal összefüggésbe hozható kockázatokat, az amerikai Food and Drug Administration 2013-ban azt javasolta, hogy csökkentsék a zolpidem napi dózisát, illetve ne alkalmazzák a gyógyszer elhúzódó hatású formáját autóvezetést megelőző napon. „Az eredmények nem meglepőek. Az altatók szedése egy igen nagy problémakör.” – mondta Dr. Christopher Winter, az American Academy of Sleep Medicine szóvivője. „Ez a vizsgálat felhívja a figyelmet arra, hogy sok orvos nem tudja pontosan, hogyan kezelje a betege alvási nehézségeit. Ki kell dolgozni egy tervet arra, hogy ne csak lenyugtassuk a beteget, hanem jobban is aludjon.”
Az álmatlanság első vonalbeli kezelésére nem a gyógyszeres terápia, hanem a kognitív viselkedésterápia javasolt. Ez egy olyan beszélgetéssel végzett kezelési mód, ami lényegében „átprogramozza” az agyat, hogy a beteg ismét jobban tudjon aludni. A kognitív viselkedésterápia igen hatékony és sokkal biztonságosabb, mint számos vényköteles gyógyszer. „Ha valaki súlyos álmatlanságban szenved, akkor érdemes felkeresni egy ezzel foglalkozó szakembert, aki úgy tud segíteni az ilyen jellegű problémákon, hogy nem javasol altató hatású gyógyszereket.” – mondta Grandner. Az American Journal of Public Health című folyóirat júniusi számában közzétett vizsgálatban Ryan Hansen és munkatársai több, mint 400.000 Washington állambeli gépjárművezetőnél vizsgálták a vényköteles altatók használatát és az autóbalesetek gyakoriságát. A résztvevőket azok haláláig, a vizsgálatból való kizárásukig, illetve a tanulmány végéig követték. Az eredmények alapján a trazodone – ami egy álmatlanság elleni antidepresszáns – volt a leggyakrabban felírt altató, ezt követte a temazepam és a zolpidem. A három nyugtató és altató hatású gyógyszer közül úgy tűnt, hogy a temazepam szedése mellett volt legalacsonyabb az autóbalesetek kockázata. A kutatók beszámolója szerint ezeknek a gyógyszereknek a szedése éppen akkora rizikót jelent az autóbaleseteket tekintve, mint az ittas vezetés.
„Az a gond, hogy az amerikaiak túl sokat foglalkoznak az alvással és gyorsan akarnak elaludni. Lehet, hogy nem is tudják, hogy számos altató függőséget okoz, és rontja az alvás minőségét.” „Az altatók segíthetnek olyan embereknek, akik valamilyen tragédián estek át vagy ki kell alakítaniuk egy új napirendet, de az altatók szedése nem kellene, hogy rendszeres szokássá váljon.” „Akinek volt pár rosszabb éjszakája, amikor nem tudott aludni, annak nem kéne pánikba esnie. Ha valaki azon aggódik, hogy nem tud rendesen aludni, az növelheti az alvási nehézségeket és állandó álmatlansághoz vezethet.” „Elképzelhető, hogy szörnyű lesz az éjszakám, és holnap álmos leszek.” Így tekint Winter egy nyugtalan éjszakára. „Foglalkozom vele, és majd a következő éjszaka pihentetőbb lesz.”