2024. November 24. vasárnap
A 2-es típusú cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, pedig az idejében megkezdett kezelés akár életmentő lehet. Bár sokszor semmilyen tünet nem hívja fel a figyelmet a betegségre, ám lehetnek olyan hétköznapi panaszok, melyeket érdemes komolyan venni, ugyanis a diabetes korai tünetei lehetnek. Hogy melyek ezek, azokat dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa sorolja fel.

Éhség és fáradtság

A fokozott étvágy és az állandó fáradtságérzés több hormonális problémára is utalhat (pl. pajzsmirigyzavarra), ám nem ritka, amikor cukorbetegség húzódik mögöttük. A bevitt táplálékokat ugyanis a szervezet glükózzá alakítja, ami lényegében a szervezet üzemanyaga. Ehhez a folyamathoz azonban megfelelő mennyiségű inzulinra van szükség, így ha nem termelődik belőle elegendő, vagy ha a sejtek valamilyen oknál fogva rezisztenssé válnak a hormonra, akkor a glükóz nem képes a sejtekhez jutni. Mivel ebben az esetben a szervezet nem jut elegendő energiához, krónikus fáradtság lép fel. Ráadásul a test érzékeli, hogy nincs elegendő vércukor a sejtekben, ezért erre a problémára fokozott étvággyal reagál.

A plüssmaci, ahogy még nem ismered - wow élmény! > > >

Szomjúság/fokozott vizelési inger

A 2-es típusú cukorbetegség egyik legjellemzőbb tünete a fokozott szomjúság, ebből adódóan sok folyadék fogyasztás, aminek következménye a gyakori vizelési inger. Átlagosan egy egészséges ember naponta 4-7 alkalommal ürít vizeletet, ám diabetes esetén a beteg lényegesen többször látogatja meg a mellékhelyiséget. A vérben felhalmozódott cukortól a vesék fokozott vizelet-elválasztással reagálnak (veszélye, hogy ez hosszútávon komoly vesebetegséghez vezethet). A dehidratációra a szervezet fokozott szomjúságérzettel válaszol, ami egy ördögi kört indít el a több folyadékfogyasztás és a gyakoribb vizelés közt.

Paleo, perui, pompás: csokiújdonság! > > > 

Száraz ajkak és viszkető bőr

A magas vércukorszint következtében a vizelettel ürülő nagy mennyiségű cukor sok folyadékot von el a szervezettől, hogy több vizeletet tudjon kiválasztani, a fellépő dehidratáció az egész testet érinti. Éppen ezért gyakori, hogy a betegek ajka és bőre kiszárad, húzódik, ami viszketéssel jár - mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.

Homályos látás

A homályos látással a legtöbben első körben a szemészetet keresik fel, ami természetesen érthető, ám érdemes utánajárni, hogy nem húzódik a hátterében esetleg cukorbetegség. A magasabb glükóz szint miatt ugyanis eleinte a szemlencsék megduzzadnak, ami homályos látást eredményez. Jó hír azonban, hogy ha időben megkezdődik a kezelés, úgy a panasz megszűnik. Ám ha hosszabb időn keresztül fennáll a probléma, akkor a szem ereinek károsodása miatt komolyabb és tartós szemészeti zavarok alakulhatnak ki.

A 2-es típusú cukorbetegség későbbi tünetei

• Gyakori gombás fertőzések

• Nehezen gyógyuló sebek

• Végtagfájdalom, zsibbadás

• Idegi károsodások

• Veseproblémák

• Látásromlás


Forrás: Budai Endokrinközpont http://www.endokrinkozpont.hu/

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -