A berkeley-i Kaliforniai Egyetem munkatársai erős érzelmeket kiváltó képeket mutattak 35 önkéntesnek, akiket két csoportba osztottak. Miután 150 erős érzelmeket kiváltó képet mutattak nekik, az egyik csoport alhatott, míg a másik nem. Pár óra elteltével MRI-készülékkel követték nyomon az önkéntesek agyi aktivitását, miközben másodszor is végig kellett nézniük a felkavaró fotókat.
A vizsgálatok során azoknál, akiknek volt lehetőségük aludni, a kutatók kisebb aktivitást tapasztaltak az amygdalában, az érzelmekkel kapcsolatos agyterületen, miközben nagyobb aktivitást mutatott a prefrontális kéreg, amely a racionálisabb gondolkodással összefüggő agyi régió. Ezzel szemben azoknál, akik nem alhattak, jóval erőteljesebb érzelmi reakciókat tapasztaltak.
A kutatók úgy vélik, hogy a REM-alvás alatti agyi kémiai folyamatok magyarázhatják az észlelt változásokat. „Tudjuk, hogy a REM-alvás alatt élesen csökken a norepinefrin, egy stresszel összefüggő agyi vegyület szintje” – idézte Matthew Walker kutatásvezetőt a BBC hírportálja. A REM-alvás közben ebben a neurokémiailag biztonságos környezetben éljük újra az erőteljes érzelmeket, így azok ébredés után veszítenek erejükből.
A tanulmányt a Current Biology című szakfolyóiratban ismertették részletesen.