2024. December 30. hétfő
Hatalmas sokkhatást jelent, ha kiderül, hogy egyik családtagunk Alzheimer-kórral érintett. Az egész család együttműködésére van szükség, hiszen a beteg állapotának lassú, de folyamatos romlására is fel kell készülni. Mi segítheti a hozzátartozókat a gondozás nehéz feladatában?

Az Alzheimer-kór alapvető elváltozásokat, lerakódó plakkokat okoz az agyban, ami az idegsejtek pusztulásával, a memória fokozatos elvesztésével, a kommunikációs és gondolkodási képességek romlásával és általános szellemi leépüléssel jár. A hozzátartozóknak tisztában kell lenniük a betegség szakaszaival, a beteg állapotában várható változásokkal, hogy képesek legyenek mindig megadni a szükséges, a beteg állapotának megfelelő segítséget. Ismerje meg az Alzheimer-kór stádiumait!

A betegség korai szakaszában a memória romlása jelentkezik, a beteg feledékeny, neveket, adatokat, időpontokat elfelejt, szavakat téveszt. A viselkedése, kedélyállapota is változik, zárkózott, kedélytelen lehet. A középső szakaszban súlyosbodik a beteg állapota, a hétköznapi rutinteendők elvégzése, önmaga ellátása is egyre inkább gondot okozhat. Veszélyes helyzetekbe is kerülhet, kedélyállapota is változik, ingerlékennyé, nyugtalanná válhat, a közvetlen ismerősök nevére sem emlékszik, romlik a beszédképessége. A betegség késői szakaszában a beteg állandó segítségre, felügyeletre szorul, és idővel az előrehaladott mentális romlás mellett a testi állapota is leromlik.

Tanácsok a családtagoknak

 

•Bővítse ismereteit, ismerje meg a kezelési lehetőségeket! Bár az Alzheimer-kór jelenleg nem gyógyítható betegség, de a gyógyszerek enyhíthetik a tünetek egy részét, lassíthatják az állapotromlást.

•Vegye fel a kapcsolatot szakemberekkel és a sorstársakkal!

•A beteg meglévő képességeire, ismerős tevékenységeire alapozva szervezze meg a napirendjét, hogy minél tovább megőrizhesse kapcsolatait, és tartalmas, fizikailag aktív életet élhessen.

•Amíg képes rá, a beteget segíteni kell a jövő megtervezésében!

•A gondozás embert próbáló feladat. Fordítson időt magára is, és ha szükséges, vegyen igénybe segítséget!

•Próbáljon meg pozitívan, humorral hozzáállni a feladatához!


Szerző: Kiss Éva
2020. 01. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés