Kopik a barnaság? Itt az ideje az anyajegyszűrésnek
Az új vagy megváltozott anyajegyeket fontos mielőbb ellenőriztetniA fényszegényebb hónapok alkalmasabbak az anyajegyszűrésre
A nyári hónapokban sokan tapasztalhatják, hogy az UV-sugárzás hatására nem csak a bőrük, de az anyajegyeik is besötétednek. Ez teljesen természetes jelenség, hiszen fény hatására a pigmentált részek, vagyis azok a bőrterületek, amelyeken több a festékanyag, szintén sötétebbé válnak. Így lehetséges az, hogy a korábban világosbarna anyajegyek is sötétbarna színűek lesznek.
Ugyanez a jelenség figyelhető meg bizonyos hormonális változások hatására, például kamaszkorban és a terhesség során. Nem kell tehát megijedni a színváltozás láttán, de az éves anyajegyszűrés feltétlenül fontos.
Azért érdemes megvárni az anyajegyszűréssel az őszt, és a fényszegényebb hónapokat, mert ha a bőr és az anyajegyek is visszanyerik eredeti, világosabb színüket, természetes képet alkothatunk róluk.
Legjobb, ha valaki az évnek mindig azonos hónapjában vesz részt a szűrésen, hiszen ha készült fotódokumentáció, így egy hasonló állapotú képpel hasonlíthatjuk össze az új képeket – ismerteti dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológus, klinikai immunológus.
Természetesen, ha nem rutin ellenőrzésről van szó, hanem valamilyen változás vizsgálatáról, nem szabad megvárni a barnaság elmúltát, azt a lehető leggyorsabban bőrgyógyásznak kell megmutatni.
Nem ajánlatos mesterségesen fenntartani a barnaságot
A nyári természetes barnaság elmúltával sokan szeretnék mesterségesen fenntartani a sötétebb bőrszínt, ezért szoláriumba járnak. Nekik tudniuk kell arról, hogy a szoláriumokban alkalmazott UVA tartományú fény szintén provokálja az anyajegyeket és már az is igazolt, hogy az UVA is lehet rákkeltő hatású. (Még a köröm géllakkozásához használt UV-lámpák is növelik a rizikót bizonyos esetekben.)
Ráadásul az UVA-fény hosszú távon, rendszeres, szoláriumba járás vagy napozás során a bőr felső rétegein áthaladva a mélyebb rétegekben okoz károsodást, így a bőr idő előtti öregedését, a feszesség csökkenését eredményezi.
Azt kellene tudomásul vennünk, hogy a bőr „nem felejt” és minden napon töltött órát, valamint az UV-sugárzás káros hatását megőrzi, és tulajdonképpen összeadva raktározza. Vagyis minden egyes napozással és leégéssel egyre növekszik a későbbi a bőrdaganatok kialakulási valószínűsége – hangsúlyozza Szántó doktornő.
Változások, amelyekkel bőrgyógyászhoz kell fordulni
Habozás nélkül bőrgyógyászhoz kell fordulni, ha az alábbi változásokat tapasztaljuk egy-egy anyajegynél:
• Megváltozik, egyenetlenné válik a színe. Különféle árnyalatú barna és fekete keveredik pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal.
• Megváltozik a határa, terjedni kezd a bőrfelszínen.
• Aszimmetrikussá válik a meglévő anyajegy, vagy egy új, aszimmetrikus anyajegy jelenik meg.
• Megváltozik a felszíne, a lapos anyajegy megvastagodik, kiemelkedik a bőrből.
• Felmaródás, kisebesedés, viszketés vagy vérzés jelentkezik.
• Új bőrképlet, folt, anyajegy jelenik meg a bőrön.