2025. Január 28. kedd
A brit Királyi Autóklub (RAC) arra hívta fel a figyelmet, hogy húszból egy autóvezető szenved abban az alvászavarban, ami megnöveli a volán mögötti elalvás veszélyét.

A klub szerint Nagy-Britanniában 1,4 millió autóvezető jelent veszélyt önmagára és más autósokra az obstruktív alvási apnoé szindróma következtében. A kutatások azt mutatják, hogy ez a rendellenesség lehet felelős minden ötödik közúti balesetért, és az elhízás illetve az ülő életmód gyakoriságának növekedésével előfordulása egyre emelkedik. A vezetésszimulációs vizsgálatokban az alvási apnoéban szenvedő betegek legalább ugyanolyan rosszul teljesítettek, mint a megengedett véralkoholszintnél magasabb szinttel rendelkező vezetők.

A RAC közleményében így fogalmazott: „Ez egy súlyos betegség, mely során a garat izmai túlságosan ellazulnak alvás közben, elzárva a légutakat, melynek következtében a beteg átmenetileg nem tud lélegezni, ezért többször is felébred, hogy levegőt kapjon. A beteg általában nincs tudatában a történteknek, de egy éjszaka akár több százszor is felriadhat, amitől másnap napközben aluszékonnyá válik, és az állapot más súlyos egészségügyi problémákat is eredményezhet. Azok az autóvezetők, akik ebben a betegségben szenvednek, de nem állnak kezelés alatt, hatszor nagyobb valószínűséggel szenvednek balesetet, mint mások.” A Királyi Autóklub, amely a Sleep Apnoea Partnership Group szervezettel karöltve próbálja felhívni a figyelmet a rendellenesség veszélyeire, azt is hozzátette, hogy 400 ezer embernél diagnosztizálták és kezelik a rendellenességet, de 1,4 millió autóvezető nem tud a betegségéről.

Az alvás közben alkalmazható folyamatos pozitív légúti nyomással hatékonyan és gyorsan enyhíteni lehet a tüneteket, így a betegek hamar újra biztonságosan vezethetnek. A szakértők szerint a betegek jellemzően túlsúlyosak, és a nyak körüli túlsúly gyakorol nyomást a garatra. Az ülő életmód csak még tovább súlyosbítja az állapotot, akik pedig sok időt töltenek a volán mögött, különösen magas kockázatnak vannak kitéve.


Forrás: Medipress
2014. 03. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés