![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
„Úgy tűnik, a DNS-károsodás az a jel a sejtekben, mely elindítja a lebarnulást” – mondta Dorothy Bennett, a londoni St. George Egyetem sejtbiológusa, az egyik dolgozat szerzője. Mivel a DNS-károsodás a rákot elindító mutációk első lépése, ezért nem beszélhetünk biztonságos lebarnulásról.
![napozó nő, barnulás, bőrrák napozó nő, barnulás, bőrrák](https://vital.hu/files/images/i_barnulas_borrak.jpg)
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a túlzott mennyiségű ultraibolya sugárzás évente 60 ezer ember halálát okozza; legtöbbször a melanóma elnevezésű bőrrák öl.
Az ibolyántúli sugárzás által kiváltott károsodás és a bőrrák közti összefüggés eddig is ismert volt, ám a Pigment Cell and Melanoma Research című szakfolyóiratban legújabb számában megjelent áttekintés szerint már egészen kis dózisban is veszélyes e sugárfajta.
Az ultraibolya sugárzás ugyanakkor fontos az emberi szervezet számára, mert segítségével állítja elő a D-vitamint, ám a lebarnuláshoz szükségesnél sokkal kisebb dózisra van ehhez szükségünk – állítja Bennett.
A kutatók elsősorban a fiatalok figyelmét kívánják felhívni az élet során felhalmozódó DNS-károsító veszélyre, mert úgy vélik, körükben újra divat lett a bronzos árnyalatú test.