Mind az elhízás, mind az anya magasabb életkora kockázati tényezőt jelent a terhesség és a szülés során – állítják az USA Járványügyi és Betegségellenőrzési Központjának (CDC) kutatói. Jó hír, hogy látható a fejlődés, ám a terhesség hagyományos komplikációi, a vérzés és a magas vérnyomás egyre gyakrabban fordulnak elő, és nem tudni, miért – állítják a kutatók.
Dr. William Callaghan, a CDC kutatója és munkatársai egy kórházi elbocsátásokkal kapcsolatos, nemzeti szintű felmérés adatait használták fel. Két időszakot, a 2001-2005, illetve az 1993-1997 közti éveket hasonlították össze.
A kutatók megállapították, hogy 1993 óta nem változott a szülészeti komplikációk aránya, 28,6% maradt, a szülő nők egyéb betegségeinek előfordulása azonban 4,1-ről 4,9%-ra nőtt. Emelkedett a magas vérnyomás, a preeclampsia (terhességi toxémia), a cukorbetegség, az asztma és a szülés utáni vérzések aránya is, egyelőre tisztázatlan okokból.
Csökkent ugyanakkor a gátmetszések következtében kialakuló lacerációk (bőrfelmaródások) előfordulása is, ami valószínűleg a császármetszések egyre gyakoribbá válásának (21,8% helyett már 28,3%) köszönhető. Utóbbi jelenséget magyarázhatja az egyre több veszélyeztetett terhesség, különösen az idősebb, illetve az idült betegségeben szenvedő anyák körében. Elképzelhető azonban, hogy az orvosi döntések és a rutin klinikai gyakorlat megváltozásának köszönhető a császármetszések számának emelkedése.