Egy kutatás rávilágított, hogy több mint 34 000 amerikai felnőtt közül azok, akiket gyerekként gyakran megvertek, nagyobb eséllyel voltak kitéve az elhízás, a reumás ízületi gyulladás (arthritis) vagy a szívbetegség veszélyének. A Pediatrics című lapban közzétett vizsgálat során bántalmazás alatt azt értették a szakemberek, ha valakit megütöttek, elfenekeltek, lökdöstek vagy rángattak a szülei, és hangsúlyozták, nem arról van szó, hogy maga a bántalmazás hat ki a gyerekek későbbi egészségére, hanem arról, hogy a két dolog között összefüggés található. Ugyanakkor a kutatást vezető Tracie Afifi, a kanadai Manitoba Egyetem munkatársa kifejtette, a fizikai bántalmazás minden bizonnyal árt a gyerekeknek, és agressziót, valamint szegényesebb érzelmi állapotot eredményez.
A vizsgálat során 34 226 amerikai felnőttet kísértek figyelemmel, akik 2004 és 2005 között vettek részt egy egészségügyi felmérésben. Mindössze 4 százalékukra volt igaz, hogy gyerekként durván bántalmazták őket szüleik, ám közülük nagyobb arányban kerültek ki elhízottak (31 százalék szemben a 26 százalékkal), krónikus ízületi gyulladásban szenvedők (22,5 szemben a 20 százalékkal), valamint szívbetegek (9 százalék szemben a 7 százalékkal). Dr. Rachel Berger, a Pittsburgh Gyerekkórház szakembere hozzátette, a gyerekek fizikai bántalmazása lehet, hogy rövidtávon megszűnteti a helytelen viselkedést, hosszútávon azonban semmilyen pozitív hatást nem fejt ki, sőt a testi fenyítés kifejezetten ártalmas fegyelmezési módszer.
Tracie Afifi hangsúlyozta, a tanulmánynak nem volt célja a szülőket hibáztatni, és azt sem szeretnék, ha azok a szülők, akik időnként rácsapnak gyerekük fenekére, emiatt rosszul éreznék magukat, vagy úgy éreznék, végzetes hibát követtek el. A cél sokkal inkább az, hogy a szülők ráébredjenek arra, a testi fenyítés nem megoldás semmire, és igyekezzenek más módszerekkel fegyelmezni gyermeküket. Bár egy korábbi felmérés kimutatta, hogy a mai szülők többségét gyerekként szintén elfenekelték vagy megpofozták a szüleik időnként, ez nem jelenti azt, hogy nekik is ugyanígy kéne viselkedniük saját gyerekeikkel.