A húgyúti fertőzések 85%-át E. coli baktériumok okozzák, derült ki az Egyesül Államok Betegségfelügyeleti és -megelőzési Központ tanulmányából, amelynek készítői ilyen E. coli baktériumok génállományát vetették össze a csirke-, marha- és disznóhúsból származó E. coli baktériumokéval. A szakemberek a csirkékből származó minták esetében egyezést találtak, és feltételezéseik szerint az emberi fertőzések forrásai közvetlenül a csirkék lehetnek, és nem az élelmiszer-feldolgozás során bekövetkező emberi fertőzés.
A baromfik a húgyúti és más fertőzések hátterében álló E. coli baktériumok hordozói lehetnek, állítja az Emerging Infectious Diseases című lapban megjelent tanulmány egyik szerzője, Amee Manges, a montreali McGill Egyetem munkatársa. A szakember szerint az antibiotikumoknak az állattartás és a húsfeldolgozás során történő helytelen és túlzott mértékű használata hozzájárul az E. coli elszaporodásához és rezisztenssé válásához.
Dr. Philip Tierno, a New York-i Egyetem Langone Orvosi Központjának munkatársa szerint nem meglepő, hogy a csirkehús okolható a húgyúti és egyéb fertőzésekért. Véleménye szerint a legjobb védekezés a megfelelő higiénia, mivel ezzel számos fertőzés kivédhető. Fontos az alapos kézmosás, illetve a konyhapult megfelelő tisztán tartása is. Kerüljük továbbá a nyers húsok fogyasztását, a zöldségeket pedig alaposan mossuk meg.
Dr. Elizabeth Kavaler, a New York-i Lenox Hill Kórház urológusa hozzátette, noha valóban fontos a higiénia, nem árt tudni, hogy az E. coli bárhol felbukkanhat. A húgyúti fertőzések ellen ezért a legjobb védelem a testmozgás, az egészséges étkezés és a megfelelő mennyiségű alvás, mert ezáltal erősödik az immunrendszerünk.