2024. December 25. szerda
Vajon miben közös a vörösbor, a csokoládé és az eper? Meglepő módon nem abban, hogy mindhárom bűnös örömforrás, hanem abban, hogy valamennyien védelmet nyújtanak a cukorbetegség ellen.

Egy friss kutatás kimutatta, hogy azok az élelmiszerek, melyeknek magas a flavonoid tartalma, képesek a vércukorszintet szabályozni, és ezáltal megakadályozhatják a kettes típusú cukorbetegség kialakulását. A flavonoidok olyan antioxidánsok, melyek a növények mellett a teában, a vörösborban és a csokoládéban is megtalálhatóak, és számos betegség – például a szívbetegség, a magas vérnyomás, a rák egyes fajtái vagy a demencia – ellen védelmet nyújtanak. A mostani kutatás kiderítette, hogy a flavonoidok legfőbb védelmező hatása a bennük található antocianinoknak köszönhető, melyek az eperben, a fekete ribizliben, a szederben és az áfonyában találhatóak meg.

Az Kelet-Anglia Egyetem és a londoni King’s College kutatói vizsgálataik során rájöttek, hogy a magas antocianin-bevitel eredményeként csökken az inzulinrezisztencia és javul a glükózszabályozás, emellett azok a gyulladások is csökkennek, melyek, ha krónikussá válnak, különféle betegségek okozói lehetnek. Amint azt a Journal Nutrition című lapban a kutatást vezető Aedin Cassidy professzor kifejtette, elsősorban a flavonokra összpontosították a figyelmüket, melyek főleg a gyógynövényekben és egyes zöldségekben – petrezselyem, kakukkfű, zeller - vannak jelen, illetve az antocianinokra, melyek pedig a bogyós gyümölcsökben, illetve a szőlőben, a borban, továbbá a piros és kék színű gyümölcsökben, zöldségekben találhatóak meg. A szakember elmondta, hogy laboratóriumi vizsgálatok során sikerült kideríteni, hogy a fenti élelmiszerek hatással vannak a vércukor-szabályozásra, és így képesek a kettestípusú cukorbetegség kockázatát is csökkenteni.

A kísérletek során közel 2 000 egészséges nőt kísértek figyelemmel, akikkel részletes kérdőívet töltettek ki étkezési szokásaikkal kapcsolatban, illetve vérmintát vettek tőlük, majd azt többféle szempontból is kielemezték. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik nagy mennyiségben fogyasztottak antocianinokat, illetve flavonokat, alacsonyabb inzulinrezisztenciával rendelkeztek, vagyis náluk kisebb az esélye annak, hogy cukorbetegek legyenek. Az is kiderült továbbá, hogy akik a legtöbb antocianint ették, azok szenvedtek a legkisebb arányban krónikus gyulladásoktól, a legtöbb flavont fogyasztókban pedig javult egy bizonyos hormonnak –az adiponektinnek – a szintje, amely számos anyagcsere-folyamat szabályozásáért felelős.

Tim Spector professzor, aki szintén részt vett a vizsgálatban nagyon izgalmasnak tartja a kutatás eredményeit, hiszen néhány olyan ételről is kiderült, hogy jótékony hatása van, melyeket sokszor alapvetően egészségtelennek tartunk. Ha sikerülne pontosan beazonosítani, hogy mely élelmiszerek mely összetevője az egészséges, akkor sokat tudnánk javítani a táplálkozásunkon. Ugyanakkor dr. Alasdair Rankin, egy cukorbetegekkel foglalkozó jótékonysági szervezet, a Diabetes UK kutatási igazgatója úgy véli, a cukorbetegek számára nyilvánvaló útmutatások vannak arra nézve, mit fogyaszthatnak és mit nem, és a vörösbor, illetve a csokoládé fogyasztását mindenképpen csak kismértékben javasolják, a flavonoidok jótékony hatása ugyanis nem ellensúlyozza ezen élelmiszerek magas kalóriatartalmát.


Forrás: Medipress
2014. 02. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés