A Newcastle Egyetem munkatársai a Diabetologia című szakfolyóiratban ismertették részletesen tanulmányukat, melybe tizenegy, 2-es típusú diabétesszel élő önkéntest vontak be, akiknél a megelőző négy éven belül diagnosztizálták a betegséget. A teszt során nyolc hétig csak diétás italt és keményítőt nem tartalmazó zöldségeket vehettek magukhoz a résztvevők, összesen napi 600 kalória energiatartalommal.
A mérésekből kiderült, hogy már egy hét diétázás után visszatért a normálisra a résztvevők éhgyomri vércukorszintje, három hónap elteltével pedig teljesen mentesek voltak a cukorbetegség tüneteitől. Mágneses rezonanciás vizsgálatok szerint hasnyálmirigyük zsírtartalma a nagyjából 8 százalékról lecsökkent a normálishoz közelebb lévő 6 százalékra, és a májuk esetében is hasonló volt a helyzet.
Roy Taylor kutatásvezető ugyanakkor nem javasolja a cukorbetegeknek, hogy saját szakállukra kezdjenek bele egy ilyen diétába. „Ezt az étrendet csak arra használtuk, hogy teszteljük az elképzelést, mely szerint a fogyással eltűnhet a diabétesz is” – magyarázta a professzor.
A 2-es típusú cukorbetegség többnyire felnőttkorban jelenik meg, oka az elhízás, a rosszul megválasztott étrend, illetve a mozgásszegény életmód. A betegségben a hasnyálmirigy inzulintermelése elégtelenné válik, ennek következtében a vérben megemelkedik a glükóz szintje.