2024. November 24. vasárnap
Óriási segítség a közterületekre kihelyezett defibrillátor, amellyel a normális szívritmust állítják helyre hirtelen szívhalál esetén, az eszköz otthoni használata azonban kevésbé hatékony – derült ki egy amerikai tanulmányból.

Amerikai kutatók áttekintették a világ legnagyobb, az Egyesült Államokat és Kanadát átfogó nyilvántartását azokról a betegekről, akiknél kórházon kívül állt be a hirtelen szívhalál. Kimutatták, hogy az úgy nevezett automata külső defibrillátorokat (AED) sokkal gyakrabban használják a közterületeken, mint magáningatlanokban. Ezzel az eszközzel van esély arra, hogy a legtöbbször nem ritmusosan összehúzódó, csak remegő, fibrilláló szívet újraindítsák.

defibrillátor

„Az automata defibrillátorok borzasztóan hasznosak azon emberek számára, akiknél közterületeken áll be a hirtelen szívhalál. Ez nem jelenti azt, hogy magánterületeken nem hasznosak, ám kevésbé, mint a közintézményekben és -tereken” – hangoztatta Myron L. Weisfeldt, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem szakembere, a kutatást végző csoport vezetője.

Az adatok szerint amikor a mentő kiért a közterületen hirtelen szívhalált szenvedő beteghez, 60 százalékuknál még volt szívritmus, amely lehetővé tette a defibrillátor használatát.  Magánházak esetében csak 35 százaléknak lehetett ily módon segíteni, amit azzal magyaráznak, hogy azok az emberek tartanak otthon leginkább defibrillátort, akik krónikus szívbetegségben szenvednek és gyógyszeres kezelés alatt állnak emiatt.

A kutatók szerint kevés ember vállalkozik a defibrillátor használatára. „Szükség van arra, hogy az emberek sokkal gyakrabban használják ezt az eszközt, és hogy agresszívebben tanítsuk meg annak alkalmazását” – hangsúlyozta Benjamin Abella, a philadelphiai Pennsylvaniai Egyetem újraélesztési szakembere.

Magyarországon is egyre több helyre helyeznek ki defibrillátorokat, a hét elején az Óbudai Egyetem három budapesti létesítményében helyzetek el egy-egyet, a közelmúltban a Mol számos benzinkútjához is telepítettek ilyen eszközöket. Ezek az eszközök magyar nyelvű hangutasításokkal vezeti végig az alkalmazót az életmentés folyamán, a készülék működtetése során mindössze egy gombot kell kezelni.

Az Óbudai Egyetem azzal magyarázta telepítésüket, hogy Magyarországon minden harmincadik percben meghal valaki kórházon kívül hirtelen szívhalálban. Az érintettek 20-30 százaléka nyilvános helyen lesz rosszul, az újraélesztésre az első tíz percben van a legnagyobb esély. A siker feltétele a gyors felismerés, a hamar megkezdett újraélesztés, illetve a minél gyorsabban rendelkezésre álló defibrillátor.


Forrás: MTI
2011. 01. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -