Világszerte a szívbetegségek okozzák a legtöbb halálozást, évente több mint hétmillió embert érintve. A betegségek kialakulása nagyban függ az életviteltől; az egyik legfőbb rizikótényezőnek a dohányzás számít.
Minnesotai Egyetem kutatása szerint ez a veszély sokkal nagyobb a nőknél, mint a férfiaknál, mivel náluk 25%-kal nagyobb eséllyel alakul ki náluk a dohányfüsttel összefüggő szívkoszorúér-betegség. A szakemberek 1966 és 2010 közötti, 2,4 millió emberre vonatkozó adatokat elemeztek; az eredmények a Lancet című szaklapban jelentek meg.
Korábban úgy gondolták, hogy a dohányzás mindkét nem esetében megkétszerezi a szívroham rizikóját, de a kutatók egyikének, Rachel Huxley becslései szerint ha elkezdenek dohányozni, a szívroham veszélye 1,8-szorosára nőhet a férfiak esetében, a nőknél pedig 2,3-szeresére.
A kutatók a jelenség pontos okát egyelőre nem ismerik, de valószínűleg egyrészt annak köszönhető, hogy a nők biológiailag sérülékenyebbek a szívkoszorúér-betegség szempontjából, másrészt pedig a két nem eltérő dohányzási szokásainak. Feltételezik, hogy a nők szervezetébe ugyanannyi cigarettából valószínűleg több karcinogén és más toxikus anyag juthat – írja a BBC hírportálja.