Habár igyekszünk minél kevesebbet visszagondolni a koronavírusra, mégis egyfajta fordulópontot jelentett a pandémia, amelynek hatására felértékelődött az egészség szerepe, ez pedig a sminkelési szokásokban és trendekben is megmutatkozik: eltűnnek a vastag alapozók, az élénk színek, és egyre inkább a bőr természetes textúrájának megőrzésén van a hangsúly.
„Habár Magyarországon – jórészt orosz mintára –sokáig a smink klasszikus, színpadiasabb verziója volt népszerű, az utóbbi években itthon is megjelent az igény a szolid eleganciára, egyre fontosabb ugyanis a belső szépség és a kisugárzás hangsúlyozása. Mindezzel párhuzamosan trenddé vált, hogy vállaljuk a bőrhibáinkat, merjük megmutatni a tökéletlenségünket, ha teszünk is fel sminket, alig legyen észrevehető, hogy van rajtunk valami” – mondja Szabó Doris szépségmentor.
Habár a közösségi médiából még mindez kevésbé köszön vissza, a paradigmaváltás a felhasználói oldalon már tetten érhető: egyre többet foglalkozunk a bőrünkkel, a dekorkozmetikumok elsődleges beszerzési helyei pedig a drogériák.
A természet színei viszik idén a prímet
A „harmatosság”, a bőr természetes textúrájának megőrzéseképp eltűnőben vannak a vastag alapozók, púderek. Ha mégis az alapozóra esküdnénk, Szabó Doris szerint érdemes krémes textúrákat választani, amelyek könnyebben felszívódnak, szinte együtt lélegeznek a bőrrel, és nem utolsó sorban kevésbé szárítják is a bőrt.
A rétegektől való megszabadulással egyúttal a szem és a száj is extra figyelmet kap, a színek tekintetében pedig szintén a természet dominál: a föld, a fák, a homok és a nude és a bézs az idei év slágerszínei, a szabálytalanság pedig a sminkben is az új szabály: a tusvonalak végei elmosódnak, a rúzsok középen hangsúlyosabbak. A ragyogó bőr persze továbbra se megy ki a divatból, ahogy a hosszú pillák sem.
Az egyes generációkat vizsgálva Szabó Doris szerint felfedezhetők különbségek a sminkelési szokásokban, hiszen a z-generációra még jóval inkább jellemző a kísérletezési kedv, ez azonban inkább a bátrabb színhasználatban, mintsem a termékek túlhalmozásában köszön vissza.
Mennyi időt töltsünk a tükör előtt?
A szakértő szerint megismerni a saját arcunkat és jól sminkelni nem csak azért fontos, mert ez az önkifejezésünk, a kreativitásunk egyik fontos pillére, hanem mert egy harmonizáló, a belső szépségünket erősítő sminkkel az önbizalmunk is nőhet, ráadásul, ha jól sajátítjuk el a trükköket, időt és energiát is spórolhatunk a folyamat során. „Gyakran előfordul, hogy az utca embere profi sminkmesterektől kér tanácsot sminkeléshez, akik szakmai szempontból ugyan a legjobbak, azonban egy hétköznapi nőnek egyrészt kevésbé van szüksége erre a tökéletességre, másrészt nem is tud ennyi időt szánni a sminkelésre” – mondja Szabó Doris.
A szakértő szerint egy egyszerű, utcaképes, „karaktersminket” 15 perc alatt el lehet készíteni, ha megvannak a bőrünknek kényelmes, a színeinkkel harmonizáló termékek. Szabó Doris kiemelte azt is, hogy sose a ruhánkhoz sminkeljünk, hanem mindig a tónusainkat, tehát a hajunk, a szemünk és a bőrünk színét vegyük alapul, így szép eredményt kaphatunk.