![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
Számos szakértő szerint egyre tisztábbá válik, hogy a vírusok szerepet játszhatnak az elhízás egyes eseteiben. Az AD-36 vírus – egy humán adenovírus – és az elhízás közötti kapcsolatra egy évtizede kezdtek el gyanakodni. Nikhil Dhurandhar, a Pennington Biomedical Kutatóközpont munkatársa és kollégái 1997-ben fedezték fel, hogy az általuk vizsgált elhízottak 15 százaléka hordozta a vírus elleni antitesteket, amely közvetlen bizonyítéka annak, hogy korábban megfertőződtek vele.
![elhízás, adenovírus elhízás, adenovírus](https://vital.hu/files/images/i_elhizas-adenovirus.jpg)
Ezt megelőzően Dhurandhar igazolta, hogy egy másik típusú, madarakat megfertőző és csupán Indiában előforduló adenovírus csirkébe oltva szintén előidézheti az elhízást. Egy amerikai kutatás 2006-ban az AD-37 nevű újabb adenovírus esetében is igazolta, hogy csirkéknél elhízást okoz.
2007-ben kutatók felfedezték, hogy az AD-36 adenovírus a zsírszövetből származó felnőtt őssejteket zsírsejtekké tudja alakítani. „Nem azt állítjuk, hogy a vírus az egyetlen oka az elhízásnak, ám ez a vizsgálat erős bizonyítékot nyújt arról, hogy az elhízás egyes eseteinél vírusfertőzés is közrejátszik” – közölte Magdalena Pasarica, a Louisiana Állami Egyetem munkatársa.
Dhurandhar szerint az elhízás kulcsa a vírus szervezeten belüli terjedésében rejlik. „Ha a vírus zsírszövetbe kerül, elkezd osztódni, egyre több másolata készül, és a folyamat során növeli az új zsírsejtek számát, amely megmagyarázhatja, miért híznak el a fertőzött emberek.”
Más kutatók szerint az elhízás elsődleges oka továbbra is környezeti jellegű, vagyis az, hogy mit eszünk. Tony Barnett, a Birmingham Egyetem gyógyszertan professzora arra figyelmeztet, hogy a fentihez hasonló összefüggések elvonhatják a figyelmet arról a fontos tényről, hogy az elhízás ellen többet kellene mozognunk és kicsivel kevesebbet ennünk.