Azok után, hogy évtizedek óta hallunk a vaj és más telített zsírokat tartalmazó élelmiszerek káros hatásairól, a legújabb kutatás nem talált bizonyítékot arra, hogy ezek a zsírok valóban összefüggésben állnak a szívbetegségekkel. A meglévő adatokat elemző „mega” tanulmány azt is kimutatta, hogy az úgynevezett többszörösen telítetlen zsírok, amelyek például a napraforgóolajban fordulnak elő, nem gyakorolnak általános hatást a szívbetegség kockázatára.
Ezzel szemben a tejtermékekben előforduló margarinsav „jelentősen csökkenti” a kardiológiai kockázatot, ugyanakkor a pálmaolajban és az állati eredetű élelmiszerekben található kétféle telített zsír csupán gyenge összefüggést mutat a szívbetegséggel. Az olajos halakban fellelhető omega-3 zsírsavak két típusa, az EPA és a DHA, valamint az arachidonsav nevű omega-6 zsírsav összefügg a szívbetegség csökkent kockázatával, de az omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmazó étrendkiegészítők nem járnak ilyen előnnyel.
Már régóta úgy tartják, hogy a zsírok felelősek az elhízásért és a szívbetegségekért, de az utóbbi időben néhány kutató azt állítja, hogy a bizonyítékok egyre inkább arra utalnak, hogy a zsírokat igazságtalanul vádoljuk, és valójában a cukor a tettes. Az Annals Of Internal Medicine szaklapban megjelent metaelemzés vezetője, Dr. Rajiv Chowdhury, a Cambridge-i Egyetem kutatója szerint ezek az izgalmas, új eredmények új utakat nyithatnak a tudományos kutatásban, és arra ösztönöz bennünket, hogy újragondoljuk a jelenleg érvényben lévő táplálkozási irányelveket.