Számos kutatás szerint a befolyásos tisztségeket betöltők, mint például vezérigazgatók, professzorok, elnökök és bírók között jóval több elsőszülött található, mint kisebb gyerek; sőt, még arra is van bizonyíték, hogy az elsőszülöttek IQ-ja nagyjából 3 ponttal magasabb a testvéreikénél.
Richard Zweigenhaft, a Guilford College pszichológusa az amerikai kongresszus 1972-es évének tagjai körében vizsgálta születési sorrendjüket, azzal az előzetes elvárással, hogy körükben aránytalanul magasabb számban talál majd elsőszülötteket. Pontosan így is lett: a 121 képviselő és szenátor közül 51 volt elsőszülött, 39 középső testvér, 31 pedig a legfiatalabb a családban. Bár az elsőszülöttek nem voltak túlságosan felülreprezentáltak, többségük mégis figyelemreméltó a kutató szerint.
„Miután a második gyerek megszületik, az első továbbra is megkapja a figyelem felét, így a fiatalabbaknak nincs esélyük felzárkózni” – magyarázza Frank Sulloway, a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) szakértője. A szülők természetesen nem szándékosan bánnak máshogy a gyermekeikkel, részben arról van szó inkább, hogy mikor először válnak szülőkké, hajlamosabbak átesni a ló túlsó oldalára, például azzal, hogy minden létező különórára beíratják elsőszülöttjeiket.
A szakértők szerint sosem lehet teljes mértékben megjósolni, milyen hatást gyakorol a személyiségre, a viselkedésre és a család dinamikájára a születési sorrend – sok elsőszülött például nem illeszkedik a fent ábrázolt képbe.
„Nem állítanám teljes bizonyossággal, hogy a születési sorrend nagyon fontos szerepet játszik a személyiségfejlődésben, de hozzájárul ahhoz, hogy ki milyen emberré válik” – mondta Zweigenhaft.