2024. November 18. hétfő
Spanyol kutatóknak először sikerült egy kísérleti állatban visszaalakítani élő szövetet embrionális állapotba. A szakértők szerint az eredmény az emberi szervezet helyreállításának új technikáihoz vezethet például szívroham után.

A Nature szaklapban megjelent kutatásból azonban az is kiderült, hogy a technika daganatok kialakulásához vezetett az egerekben. Az őssejtkutatók szerint a kísérlet biztató, de sokkal kontrolláltabbá kell tenni a technikát ahhoz, hogy terápiává lehessen fejleszteni. Amikor egy petesejt megtermékenyül, elméletileg az emberi test bármely szövetévé képes alakulni, az agysejttől egészen a bőrig. Az embrió fejlődésével azonban ez a flexibilitás elveszik. A felnőtt szövetek embrionális állapotba történő visszaalakítása révén viszont olyan kezeléseket lehetne kifejleszteni, amelyekkel regenerálhatnánk a meggyengült szívet, a szem fényérzékelő sejtjeit, vagy akár az agyat egy stroke után.

Az átalakítást először laboratóriumban végezték bőrmintákon vegyi anyagok keverékének felhasználásával, illetve génmódosítással. A madridi Spanyol Országos Rákkutató Központ munkatársai most egy állat testében érték el ugyanezt az eredményt. A szöveteket sikerült visszaalakítani az embrionális állapotba, de további szabályozás hiányában gyors ütemben tumorokká alakultak át. A spanyol kutatók elmondták, hogy a regeneratív orvoslástól természetesen nem ez várható, ezért az a cél, hogy kontrollált módon lehessen visszaforgatni az időt, és ehhez további kutatásokra lesz szükség.


Forrás: Medipress
2013. 09. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -