2024. December 25. szerda
Az energiaitalok olyan cukrozott, koffeintartalmú folyadékok, melyek hatására az ember pillanatok alatt éberré válik. Sajnos azonban ezek az italok nem a legegészségesebbek, így az élelmiszergyártók igyekeznek előállni valamilyen, az egészségre kevésbé ártalmas változattal is.

A magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot nádcukorral és agavéval, a sucralose nevű édesítőszert steviával, a szintetikus koffeint a yerba mate nevű tea-alapanyaggal helyettesítik, és ehhez már csak elegendő vitamint kell hozzáadniuk ahhoz, hogy előálljon egy új energiaital, mely állításuk szerint jóval egészségesebb a hagyományos változatoknál, amilyen például a Monster vagy a Red Bull.

Az egészségügyi szakemberek azonban ezekkel az italokkal szemben is szkeptikusak, John Higgins, a Texas Egyetem Houstoni Egészségtudományi Központjának docense például kifejtette, hogy bár valóban vannak jótékony hatásai ezeknek az italoknak, sőt az energiaszintre és a memóriára is kedvező befolyással lehetnek, számos összetevőjük egyáltalán nem biztosítja azokat az előnyöket, amiket a gyártók ígérnek. A vitaminok többsége például anélkül távozik a vizeleten keresztül a szervezetből, hogy igazán észrevehető változást okozna, a koffeint helyettesítő anyagok pedig csupán abban különböznek magától a koffeintől, hogy lassabban szívódnak fel.

Az újfajta – egészségesnek kikiáltott – energiaitalok fő összetevői a B12 vitamin, a yerba mate és a ginzeng. A B12 vitamin hiánya fáradtságot, gyengeséget és memóriaromlást okoz, azok az italok pedig, melyekben megtalálható, segítenek a szénhidrátot glükózzá alakítani, és így a letargia ellen is hatásosak lehetnek. A yerba mate főleg Dél-Amerikában népszerű, levele és szára teaként fogyasztható, stressz és fáradtság ellen ajánlják. Végül a ginzeng, az ázsiai tradicionális gyógyászat egyik alapanyaga, amely csökkenti a vérnyomást és növeli az energiaszintet. Ezek tehát valóban hasznos összetevők, de sajnos sokszor még ezek sem tudják ellensúlyozni a többi, káros anyagot, az esetlegesen előforduló cukrot, mesterséges színezéket és tartósítószert.

Érdemes tehát óvatosan bánni mindenféle energiaitallal, és kétszer is meggondolni, nem hasznosabb-e a fáradtság ellen inkább egy csésze kávét vagy teát felhörpinteni, netán egy jót szundítani. A gyerekgyógyászok ugyanakkor fontosnak tartják azt is hangsúlyozni, hogy gyerekek az energiaitalok semmilyen változatát ne fogyasszák, egyes változatokban ugyanis akár 500 milliliternél is több koffein található.


Forrás: Medipress
2013. 11. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés