![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
„Vannak férfiak, akik genetikailag hajlamosak a mellnövekedésre” – mondta Kefah Mokbel professzor, a londoni Szent György Kórház szakértője, aki szerint éppúgy egyénfüggő a jelenség, mint a nők kebelmérete. Az uraknál akkor fordul elő túlzott mellszövet-burjánzás, ha szervezetükben magas az ösztrogén-szint. Ez a női hormon kis mennyiségben kulcsszerepet játszik a férfiak testének működésében is, hiszen a csontok és az izmok védelméért is felel.
Mokbel professzor úgy véli, hogy az életmód következménye lehet a túlzott ösztrogéntermelés, amelynek hátterében az elhízás és a túlzott alkoholfogyasztás állhat. „Az alhas környékén fölhalmozódott zsírpárnák az aromatáz enzim révén növelik az ösztrogén-szintet. Az alkohol a benne lévő cukor miatt veszélyes, míg a szívbetegségre szedett spironolakton tartalmú gyógyszerek gátolhatják a tesztoszteron-termelést, illetve a digoxin hatóanyagúak imitálhatják az ösztrogént” – tette hozzá Dr. Pierre-Marc Bouloux endokrinológus. A prosztatarák hormonkezelése ugyancsak mellnövekedéshez vezethet.
A pubertás folyamata szintén hozzájárulhat a férfimell kialakulásához. „A hormonok valósággal buzognak ilyenkor” – magyarázta Jonathan Staiano, a Birminghami Városi Kórház plasztikai sebésze. „A fiúk szervezete tized- vagy ötödannyi ösztrogént termel, mint a lányoké. Ennek a nemi érésben is fontos szerepe van. Előfordulhat, hogy a női hormon szintje magas szinten ragad egy ideig, ami a mellszövetek deformálódásához vezet” – fejtette ki a problémát, ami a tinédzser fiúk felét érinti, ám mire 18 évesek lesznek, 90 százalékuknál magától megoldódik a probléma.