2025. Január 13. hétfő
A rémálmok régóta izgatják az emberiséget, mindenki szeretne magyarázatot kapni arra, miért éppen azt álmodta, amit. A két talán legismertebb pszichiáter, Freud és Jung is sokat foglalkozott az álmok természetével, ők úgy látták, hogy álmaink során mindig valamilyen múltbeli élményt próbálunk meg feldolgozni több-kevesebb sikerrel.

Nemrégiben a Montreal Egyetem pszichológusai egy érdekes vizsgálatot végeztek el, mely során kimutatták, hogy nők és férfiak egészen másképp álmodnak. A felmérés során 572 embert kértek meg, hogy jegyezzék fel álmaikat, és így a kutatás végeztével közel 10 000 álom állt a szakemberek rendelkezésére. Az első szembetűnő különbség a férfiak és a nők álmai között az volt, hogy míg előbbieknél a rossz álmok többnyire valamilyen természeti katasztrófáról vagy háborúról szóltak, addig utóbbiaknál ezekben az álmokban inkább személyes konfliktusok, például egy munkatárssal vagy a házastárssal való vitatkozások szerepeltek. Az is kiderült, hogy míg nőknél a rémálmok szereplői többnyire a valós életből kerültek elő, addig a férfiaknál inkább kitalált személyek voltak. A fenti különbségeknek a tanulmányt készítő Antonio Zadra professzor szerint evolúciós magyarázata lehet, az emberiség fejlődése során ugyanis a férfiaknak mindig a védelmező szerep jutott, ezért nekik folyton résen kellett lenniük a családjukat fenyegető természeti katasztrófákkal vagy támadókkal szemben, míg a nők szerepe inkább a családra és az ott fellépő konfliktusok kezelésére korlátozódott. Egy másik feltételezés szerint azonban álmaink a valóságból táplálkoznak, és mivel a férfiak gyakrabban néznek horrort és thrillert, míg a nők inkább az érzelmes drámákat kedvelik, nem csoda, ha az álmaik is eszerint alakulnak.

Az is lényeges különbségnek mutatkozott a két nem álmai között, hogy a férfiak rémálmai sokkal agresszívebbek, és a végkifejletük is sokszor negatív, míg a nők álmaiban többnyire megjelenik egy segítő karakter, akinek köszönhetően a dolgok megoldódnak. A kutatásból az is kiderült, hogy a nők többet álmodnak, ám ennek dr. Zadra szerint az is lehet az oka, hogy őket jobban izgatják az álmaik, így inkább megjegyzik azokat. Ugyanakkor az is köztudott, hogy a gyakori rémálmok szorongást és depressziót okoznak, ez pedig nők körében valóban gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. A vizsgálat arra is rávilágított, hogy a közhiedelemmel szemben ritkán álmodunk olyan helyzetekről, amikor valahonnan lezuhanunk, netán megfulladunk, vagy éppen üldöznek minket. Ennél jóval gyakoribbak azok a rémálmok, melyekben valamilyen fizikai agresszió vagy veszekedés, konfliktus történik, illetve azok, melyekben valami fontos dolgot elmulasztunk, valahonnan elkésünk, valamit elveszítünk, végül pedig azok, melyekben a betegség és a halál jelenik meg. Utolsóként az erotikus álmok közti különbségekre tértek ki a szakemberek, és megállapították, hogy míg a férfiaknál ezekben az álmokban általában képzeletbeli nők szerepelnek, addig a nőknél vagy filmsztárok, vagy olyan hétköznapi emberek, akiket ők maguk is ismernek.


Forrás: Medipress
2014. 02. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés