2025. Január 26. vasárnap
A legfrissebb kutatási eredmények szerint az evési rendellenességek sokkal gyakrabban fordulnak elő fiúk esetében, mint azt a szakértők korábban gondolták.

Mivel azonban a fiúk inkább az izomtömeg növelésére, és nem a soványságra helyezik a hangsúlyt, elképzelhető, hogy korábban ezért nem sikerült a tinédzserlányok szűrésére használt módszerekkel felismerni az étkezési zavaraikat. "A férfiaknak és a nőknek teljesen más elképzeléseik vannak az ideális súlyról és kinézetről" - nyilatkozta Alison Field, a Bostoni Gyermekkórház epidemiológus szakértője. A kutatók összesen 5527, tizenkét és tizennyolc év közötti amerikai tinédzser fiút vizsgáltak meg. Összesen 3 százalékuknál találtak valamilyen evési rendellenességre, főként bulimiára vagy túlevéses zavarra utaló tüneteket. Túlevőnek akkor számított valaki, ha havonta legalább egyszer volt túlevéses rohama.

A fiúk több mint 9 százaléka saját bevallása szerint nagyon odafigyelt arra, hogy izmos legyen, 2 százalékuk pedig még szteroidokat, étrend-kiegészítőket és növekedési hormonokat is használt a kívánt testalkat elérésére. Ezen kívül 2,5 százalékuk akart vékony, és nem izmos, és 6,3 százalékuk vékony és izmos is lenni. A kutatók szerint a vékonyságra áhítozó tinédzserek kétszer nagyobb eséllyel lesznek depressziósok a későbbiekben. Az izmos testalkattal kapcsolatos megszállottság ezen kívül a drogokkal való visszaélés esélyét is növeli.

A gyakori előfordulás ellenére azonban a fiúk esetében a legtöbben észre sem veszik az intő jeleket. "A kezelőorvosok gyakran nem is tudják, hogy azok a betegeik, akik már-már mániákusan törődnek a súlyukkal és a kinézetükkel, gyakran egészségtelen módszerekkel próbálják meg elérni a kívánt testalkatot. Sőt, a szülők sincsenek tisztában vele, hogy nem csak a lányok, de a fiúk esetében is oda kellene figyelniük az evési rendellenességekre, és a súllyal és a testalkattal kapcsolatos megszállottságra" - nyilatkozta Field. A tanulmány részletesen a JAMA Pediatrics című tudományos szaklap november 4-ei számában olvasható.


Forrás: Medipress
2013. 11. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés