2025. Január 10. péntek
Egy friss kutatás szerint a fiatalon történő elhalálozás tekintetében a fiúk nagyobb veszélyben vannak a lányoknál, és nem csak az őket ért balesetek szempontjából, hanem egyéb más okokból is.

A szakemberek egy évtizedre visszamenőleg nézték át az Egyesült Államokbeli gyerekek és tinédzserek elhalálozási adatait és azt tapasztalták, hogy az ilyen jellegű esetek gyakoribbak voltak a fiúk körében. Meglepő módon nem csak balesetekről volt szó, hiszen ezen a téren a fiúk köztudottan kockázatvállalóbbak, hanem különféle megbetegedésekről: rákról, illetve a szív, a tüdő, illetve az idegrendszer károsodásáról.

Már korábbi kutatások is kimutatták, hogy egyes országokban magasabb a fiúk körében a csecsemőhalandóság, illetve, hogy a tizenéves fiúk körében gyakoribbak a balesetből, gyilkosságból vagy öngyilkosságból bekövetkező halálesetek, a mostani vizsgálat szerint azonban a betegségek is gyakrabban támadják meg a fiúkat ebben a korban. Amint arról a kutatást vezető dr. Chris Feudtner, a Philadelphia Gyermekkórház gyerekgyógyásza beszámolt, az 1999 és 2008 közötti adatok alapján a fiúknak újszülött kortól egészen húsz éves korukig 44 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy meghaljanak, mint a lányoknak. A Pediatrics című lapban közzétett tanulmányból kiderül, hogy a fenti időszakban, az említett korosztályban 76 700-zal több fiú halt meg, mint lány. A nemek közti legnagyobb eltérés a 15-19 évesek körében volt tapasztalható, ebben az időszakban több mint kétszer annyi fiú halt meg valamilyen külső ok miatt, mint lány. De nem csak a balesetek terén mutatkozott meg ez a különbség: a fiúk nagyobb arányban haltak meg különféle rákos megbetegedésekben is, vagy azért, mert nagyobb eséllyel kapták meg a betegséget, vagy azért, mert nagyobb arányban haltak bele.

Az okokat kutatva Feudtner úgy nyilatkozott, lehetséges, hogy a fiúk valami miatt eleve sebezhetőbbek a különféle betegségek által, illetve hajlamosabbak arra, hogy egy-egy ilyen betegségbe bele is haljanak. A lányok pedig valami miatt ellenállóbbak, és jobban képesek legyűrni az őket megtámadó kórt. Mind Feudtner, mind dr. James Perin, a Gyermekgyógyászok Amerikai Akadémiájának munkatársa egyetért abban, hogy a gének fontos szerepet játszanak mindebben, hiszen míg a lányokban két X, addig a fiúkban egy X és egy Y kromoszóma található, a kettő között pedig nagy a különbség. Egyrészt, a sejtosztódás és reprodukálás során az Y kromoszómán levő géneket ért károsodásokat jóval nehezebb kijavítani, mint az X kromoszómákét, másrészt a nemek között fontos epigenetikus eltérések vannak, vagyis jelentős eltérések mutatkoznak abban, hogy a fejlődés bizonyos pontjain mely gének „kapcsolnak be”, illetve „kapcsolnak ki”. Feudtner úgy véli, ha sikerülne pontosan kideríteni, miért magasabb a halálozási arány a fiú körében, akkor számos betegség megértéséhez is közelebb kerülhetnénk. Emellett talán arra is fény derülne, mi az oka annak, hogy az 1960-as évek óta az amerikai gyerekek körében diagnosztizált krónikus megbetegedések a korábbihoz képest megnégyszereződtek. Utóbbi hátterében egyrészt nyilvánvalóan az áll, hogy egyre pontosabb diagnózist tudnak felállítani a szakemberek – így például az autizmust és a figyelemzavaros hiperaktivitást is egyre könnyebben felismerik -, mindenre azonban nem ad ez sem magyarázatot.


Forrás: Medipress
2013. 09. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés