Az egy-két éves korosztály esetében különösen oda kell figyelni a fogak növekedésére és állapotára, ugyanis a tejfogak szerkezete más, mint a maradó fogaké. A zománcfejlődés ebben a korban még nem fejeződött be, így a fogak sokkal érzékenyebbek, nincsen annyi ásványi anyag bennük, ezért a szuvasodási folyamatok gyorsabban zajlanak le bennük, akár 1-2 hónap alatt, míg a maradó fogak esetében ez fél év is lehet.
A kisgyermekkori fogszuvasodás leggyakoribb oka az éjszakai cukros tea cumisüvegbe töltve, a szénhidrátok, amelyektől savas közeg alakul ki a szájban, amely akár órákig is áztathatja a fogakat, és a szájban lévő baktériumok a cukrot lebontva szintén savat képeznek, ezzel kialakítva a korai fogszuvasodást.
Ennek elkerülése érdekében az étkezések után egy gézlappal érdemes áttörölni a fogat mosni még nem tudó gyermekek fogát, hogy ne maradjon rajta semmi ételmaradék – tanácsolja dr. Tarján Ildikó a Semmelweis Egyetem Gyermekfogászati és Fogszabályozási Klinika professzora.
Tejfogak esetén a szuvasodás leggyakrabban a felső metszőfogakat érinti először, ugyanis a nyál védő és tisztító hatása miatt az alsó fogak többnyire épek. Az állcsontban alul található két nyálmirigy kivezető nyílása nagyobb védettséget ad ezeknek a fogaknak, mint a felsőknek.
Az elváltozás látható jele a fogzománcon megjelenő krétafehér elszíneződés, mellyel azonnal fogorvoshoz kell fordulni. A folyamat előrehaladtával a fog mélyebb rétegeit elérve, barnásfekete foltok alakulnak ki, amelyek előbb vagy utóbb letörhetnek. Az idő előtt elvesztett tejfogak pedig később komoly gondokat is okozhatnak, hiszen a maradófogak torlódása, beszédképzési zavar kialakulása is előfordulhat ez által.
A helyes tisztítás már az első fogak megjelenésétől kezdve nagyon fontos – mondja a professzor.
Ha a gyermek tud már köpni és öblíteni, akkor el lehet kezdeni a fogmosást, fogkefével és az adott korosztálynak ajánlott fogkrémmel. Az édes italok és ételek elfogyasztása után pedig nem azonnal kell fogat mosni, hanem először vízzel ki kell öblíteni a szájat, majd húsz perc elteltével érdemes megmosni a fogakat.
A papír szívószál használata az édes italoknál igen hasznos és javasolt – teszi hozzá a szakember – ugyanis a fogakra egyébként ártalmas cukros folyadékok nem a szájüregben maradnak, hanem a gyerekek rögtön lenyelik.
Ezzel együtt az étkezések közötti nassolás is hozzájárul a fogszuvasodás kialakulásához, ennek elkerülése érdekében dr. Tarján Ildikó kiemeli, naponta háromszor lenne ideális a kisgyermekeknek is fogat mosni, így a megfelelő korban alkalmazott fluorid tartalmú fogkrémekkel való fogmosással megelőzhető lenne a szuvasodás.