2025. Január 20. hétfő
A túlzásba vitt futás éppolyan káros lehet az egészségre, mint a passzív életmód – derül ki a Journal of the American College of Cardiology című szaklapban megjelent beszámolóból.

Dán szakértők több mint ezer egészséges futót és nem futót kísértek figyelemmel 12 éven át. Azoknál volt a legcsekélyebb a halandóság, akik stabil tempóban kocogtak hetente kevesebb, mint 2,5 órán át, és azoknál bizonyult a legmagasabbnak, akik hetente több mint négy órát vagy semennyit sem futottak. A résztvevők kérdőívet is kitöltöttek, amiből világossá vált, hogy az ideális tempó 8 kilométer per óra, a legoptimálisabb gyakoriság heti három alkalom, a legkedvezőbb összes időtartam pedig 2,5 óra. Akik ennél gyorsabban futottak – főleg, akik hetente több mint háromszor, vagy pedig 11,26 kilométer per óránál gyorsabban – épp akkora eséllyel hunytak el a megfigyelési időszakban, mint egyáltalán nem sportoló társaik.

Igazán nem kell sokat kocogni azért, hogy élvezzük a jótékony hatásait. És túl sokat sem. A világon egyetlen edzésre vonatkozó ajánlás sem említ biztonságosnak tekinthető felső határt, ám valószínűleg létezik ilyen – magyarázta a kutatóként közreműködő Jacob Louis Marott, a koppenhágai Frederiksberg Kórház munkatársa. „A hosszú távú, megerőltető edzés patológiás szerkezeti elváltozást idézhet elő a szívben és az érrendszerben” – áll a beszámolóban. „Ez a kutatás bizonyítja, hogy nem kell maratont futni a szív egészségéért. A könnyed és közepes kocogás hasznosabbnak bizonyult, mint a megerőltető, tehát valószínűleg évekkel meghosszabbítja az életet” – tette hozzá Maureen Talbot a Brit Szív Szövetség részéről.


Forrás: Medipress
2015. 02. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés