A briliánskék-G (Brilliant Blue G, BBG) jelű ételfestéket gerincsérült patkányokon tesztelték a Rochester Egyetem munkatársai Maiken Nedergaard vezetésével. A festéket a sérülést követő lehető legrövidebb időn belül juttatták intravénásan a gerincvelőbe, ezzel megelőzték a gyulladás kialakulását és csökkentették a másodlagos sérüléseket.
Amikor az agyban vagy a gerincvelőben lévő idegsejtek károsodnak, olyan vegyületeket bocsátanak ki, amelyek a környező sejtek pusztulását okozzák. Ennek pontos okát nem ismerik a szakemberek, ám ha sikerülne megelőzni a másodlagos károsodást, enyhébb következménnyel járna a szélütés vagy a gerincvelő sérülése.
”Ma még nincs hatékony kezelés a gerincvelő akut sérülésére – szögezi le Steven Goldman, a kutatás egyik résztvevője. – Reményeink szerint ez a munka praktikus, biztonságos anyaghoz vezet, amelyet a páciensek sérülésük után rövid időn belül megkapnának, hogy ezáltal csökkenjen a szokásos másodlagos károsodás mértéke”.
A kutatócsoport olyan anyagot keresett, amely lekötheti a sérüléskor keletkező vegyületek egyikét, az ATP (adenozin-trifoszfát) molekulát – a BBG jelű kék ételfesték erre alkalmasnak bizonyult.. A kutatók megállapították, hogy az ételfesték intravénásan történő alkalmazása jelentősen csökkentette a gerincvelő-sérülés súlyosságát, „minden bizonyítható mérgező hatás nélkül”. A szer csak azoknál a pácienseknél kockázatos, akiknek vérmérgezésük alakult ki.
A szóban forgó ételfesték egy másik kék színezék származéka, amelyből az Egyesült Államokban egy ember évente átlagosan 16 milligrammot fogyaszt el.