2025. Január 11. szombat
A legújabb felmérési adatok szerint a különböző, felnőttek számára készített játékokban, ékszerekben és dísztárgyakban lévő, erős, úgynevezett szupermágnesek lenyelése miatt egyre több gyerek kerül kórházba.

Az utóbbi 3-5 évben a hasonló esetek előfordulása számottevően megnőtt - nyilatkozta Dr. Daniel Rosenfield, a Toronto Egyetem gyermekorvos rezidense. Rosenfield és kollégái a kanadai Beteg Gyermekek Kórházából származó, 2001 és 2012 közötti adatokat megvizsgálva összesen 2700 olyan esetet találtak, aminek során a gyerekeket valamilyen idegen test lenyelése miatt kellett kórházba szállítani. Az esetek közül 94-ben mágnesek okozták a problémát. A tudósok az adatok alapján kimutatták, hogy az utolsó három évben a mágnesek lenyelésével kapcsolatos problémák jelentősen megszaporodtak. A neodímium-vas-bór mágnesek abban az időben nagy népszerűségnek örvendtek, és a gyártók számtalan játék, ékszer és dísztárgy előállításakor használták őket.

Bár az Egyesült Államokban és Kanadában több helyen betiltották ezeknek a játékoknak a forgalmazását, a legtöbbjük még mindig elérhető online, és sok szülő és tanár nincs is tisztában vele, hogy mekkora veszélyt jelenthetnek ezek a tárgyak a kisgyerekekre. "A legnagyobb gondot az jelenti, ha a gyerekek egynél több apró mágnest nyelnek le egyszerre, mert ezek a bélrendszerben összetapadva súlyos problémákat is okozhatnak" - mondta Rosenfield. A pórul járt gyerekek a mostani kutatás során a 7 hónapos és 13 éves közti korosztályból kerültek ki, de az átlagéletkor 4 év volt. "A 13 éves kamasz például egy piercinget akart imitálni az egyik mágnessel, és így sikerült lenyelnie".

A gyerekek közül hatot műteni kellett, többeknél pedig az orvosoknak endoszkóppal kellett eltávolítaniuk a mágneseket. A legszerencsésebbeknek elég volt hashajtót szedniük, hogy a mágnes távozhasson a szervezetükből. Haláleset szerencsére nem történt. Szintén komoly problémát jelent, hogy a szülők gyakran nem is tudnak róla, hogy gyerekük lenyelte a mágnest. "Nagyon fontos, hogy gondoljunk erre az eshetőségre is, ha gyerekünk látszólag minden ok nélkül hasfájása panaszkodik. Ilyen esetben röntgenes vizsgálattal kell kizárni az idegentest lenyelésének lehetőségét." - fogalmazott a szakember. Dr. Rosenfield az American Academy of Pediatrics találkozóján fog részletesen beszámolni a kutatási eredményekről. 


Forrás: Medipress
2013. 11. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés