2025. Január 26. vasárnap
Új gyermekbénulás megbetegedéseket jeleztek Szíriában. Mivel a lappangó fertőzés könnyen átadható, szakértők szerint a a fertőzés veszélyeztetheti a környező országokat, ezen túlmenően pedig Európát is.

Ugyan Szíriát 1999 óta poliovírus-mentesnek nyilvánították (ez a járványos gyermekbénulás kórokozója), azonban most mégis új eseteket találtak. Martin Eichner professzor (Tübingeni Egyetem) és Stefan Brockmann (Reutlingeni Regionális Közegészségügyi Hivatal) szerint a fertőzés veszélyeztetheti a környező országokat, ezen túlmenően pedig Európát is.

A poliovírus ellen az Európai Unió országaiban kétféle védőoltást is adnak: a szájon át adható élő kórokozót tartalmazó szerrel (OPV) szemben sok helyütt - így hazánkban is - előnyben részesítik az elölt vírust (IPV), mely oltóanyagnak kevesebb mellékhatása van. A Lancet oldalain megjelent cikk szerint aggodalomra az adhat okot, hogy 200 fertőzöttből csupán 1 esetben alakulnak ki a bénulásos tünetek, így a lappangva maradó fertőzés könnyen átadható.

Mindazonáltal ugyan az IPV igen hatékonyan előzi meg a betegséget, azonban a védettségi szint mégsem érhet fel a szájon át adható, legyengített vírust tartalmazó szerével. Európában különösen veszélyeztettek azok az országok, ahol a védettségi szint igen alacsonyan van, például Ausztria (83 százalék), vagy Ukrajna (74 százalék), ahova szíriai menekültek hurcolhatják be a járványt. Izrael szintén kiemelt gócpont lehet, mivel idén többször mutatták ki a vírus jelenlétét a szennyvízben, illetve tünetmentes egyénekben – ugyan valódi megbetegedéseket nem regisztráltak, mégsem zárható ki annak esélye, hogy az idelátogató turisták más országokba juttatják a kórokozót. Jó hír, hogy mivel világszerte Magyarországon a legnagyobb az oltási fegyelem, ezért nálunk a legnagyobb a populáció védettsége is. Idén összesen 322 poliovírusos esetet diagnosztizáltak, zömét Szomáliában.


Forrás: Medipress
2013. 11. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés