Korábbi tanulmányok már utaltak arra, hogy a vény nélkül kapható gyógyszerek inadekvát vagy félrevezető címkézése könnyen és gyakran vezet a gyógyszerek nem szándékos túladagolásához, mely veszély leginkább az idősebb korosztályt érinti. Tor Endestad az Oslói Egyetem Pszichológia Tanszékének docense szerint annak ellenére, hogy a gyógyszercsomagolások dizájnjának megtervezése megszabott irányelvek alapján történik, egyáltalán nem garantált, hogy a betegek egységes információhoz jutnak a gyógyszerekkel kapcsolatban. Kutatócsoportjával tüzetesebben is megvizsgálva a témát, meglepődve tapasztalták, mennyire ellentmondásos és nem egységes a különböző csomagolásokon feltüntetett információk minősége.
Ma még házhoz megy az ajándék . ezt imádják a gyerekek! > > >
Enderstad és csapata effektívebb betegtájékoztatást kitűzve célul, újratervezte számos vény nélkül kapható tabletta csomagolását, majd összehasonlította őket a régivel. A kutatás résztvevőinek képeket vetítettek a gyógyszerek eredeti dobozáról és a számos újratervezett csomagolásról, nekik pedig egy 3 mp-es megtekintés után kellett különböző, a csomagoláson feltűntetett információkra irányuló kérdésekre válaszolni. Az eredeti dobozok esetén mérhető 41%-os hibázási arány a fiatalok körében 8%-ra esett vissza, az idősebbek között pedig 68%-ról 18%-ra csökkent.
Csokicsoda Peruból - különlegesség, amiről mesélni lehet>>>
Az eredmények egyértelműen arra utalnak, hogy már aprócska változtatásokkal is lényegesen csökkenteni lehetne a hibás gyógyszerszedésekből fakadó mellékhatások előfordulását, mely a nagyobb betegbiztonság mellett a gyógyszerek effektivitásának növekedéséhez is vezetne.