2024. December 28. szombat
A 30-34 esztendős nőknél ötödével magasabb a várandósság során fellépő problémák kockázata. A korábbi irányelvek alapján a 35 éven felüli elsőgyermekes kismamákat tájékoztatták a fokozott veszélyekről, ám egy friss kutatás szerint már ennél hamarabb is érdemes erről beszélni.

A gyermekvállalást halogató nők „kockázati zónába” lépnek a harmincas évek elején, tehát korábban az eddig feltételezettnél – állítják a szakértők. Az olyan problémák előfordulása, mint kora- vagy halvaszülés, ötödével növekszik a 30-34 éveseknél azokhoz képest, akik még a harmadik iksz előtt adnak életet a csemetéjüknek. „Legnagyobb meglepetésünkre egyértelmű növekedést találtunk a terhességi szövődményeket illetően a 30-34 éves korcsoportban. Ez a kockázat a dohányzástól és a túlsúlytól független, így velük kombinálva még nagyobb mértékű” – magyarázta a kutatást vezető Ulla Waldenström, akinek kutatócsoportja a Stockholmi és a Bergeni Egyetem munkatársai közül került ki.

A közelmúltban több vezető brit nőgyógyász is arra figyelmeztetett, hogy a harmincas évekre tolt gyermekvállalás „a természet meggyalázása”, és a kockázatok miatt az is előfordulhat, hogy a halogatóknak örökre le kell mondaniuk a kisbabáról. Dr. Waldenström és kollégái elsőgyermekes svéd és norvég kismamák adatait vizsgálták, összehasonlítva a 30 fölöttiek kartonját a 25-29 esztendősökével. Kimutatták, hogy előbbieknél 20 százalékkal nagyobb a koraszülés kockázata – tehát a 22. és a 31. hét közötti világrahozatal –, valamint a halvaszülésé is. A magzat növekedésben való lemaradása és halálozása is nagyobb eséllyel következett be. A dohányzás és a túlsúly a 35-39 éves korcsoporttal megegyező kockázati rátákat eredményezett a 30-34 éveseknél – olvasható a Obstetrics and Gynecology című szakfolyóirat hasábjain.


Forrás: Medipress
2013. 12. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés