![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
Idén eddig valamivel több, mint 267 ezren járultak hozzá az évi mintegy 400 ezer egységnyi, azaz körülbelül 180 ezer liternyi vér összegyűjtéséhez - ismertette Jákó Kinga, az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója a véradók napján. A véradás nem egyenletes az év folyamán, így például nyáron kevesebb a véradás, és vannak olyan időszakok is, amikor egyes vértípusnak, például az Rh-negatív vérnek vannak szűkében. Szólt arról is, hogy a férfiak évi 4-5, a nők 3-4 alkalommal adhatnak vért.
A Magyar Vöröskereszt honlapja szerint naponta mintegy 1800 véradót kell toborozni ahhoz, hogy a biztonságos vérkészlet álljon rendelkezésre műtétekhez, baleseti sérültek ellátásához, vérkészítményekre, transzfúzióra szoruló betegek kezeléséhez. Egyetlen véradással három betegen segíthet a véradó: a levett vérből plazmakészítmények, vörösvérsejt- és vérlemezke-koncentrátum készül. A véradás a véradó egészségét is szolgálja, hiszen a kötelező tesztek elvégzése után nemcsak a vércsoportját ismerheted meg, a szűrővizsgálat kiterjed a HIV, a Hepatitis-B, a Hepatitis-C, a szifilisz kimutatására is.
Véradó lehet mindenki, aki:
egészségesnek érzi magát
az adatfelvételhez lakcímkártya, a személyi igazolvány és a TAJ-szám (ez lehet a TAJ kártya, a TAJ számot tartalmazó irat, lelet, illetve a véradó általi bemondás is.) feltétlenül szükséges
elmúlt 18 éves, de még nincs 65 éves
testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot
a tetoválás és a testékszer nem akadály, ha eltelt fél év, mióta elkészültek
A véradást egy orvosi vizsgálat előzi meg, ahol a vizsgálóorvos dönti el, hogy végül adhat-e vért a jelentkező.