2025. Január 10. péntek
Egy kis gyakorlással bárki képes úgy hazudni, hogy amit mond, az megkülönböztethetetlen legyen az igazságtól - derült ki a Northwestern Egyetem kutatásából.

A szakemberek szerint a hazugság képlékenyebb, mint azt korábban feltételezték. Kiderült ugyanis, hogy bizonyos mennyiségű gyakorlással a megtévesztés akár művészi szintre is fejleszthető. Az emberek miközben hazudnak, általában több hibát vétenek, és tovább is beszélnek, mivel két ellentmondásos válaszon gondolkodnak, elnyomva az igaz verziót. A tudósok úgy vélik, a hazugság tanulható, és sokkal automatikusabb, kevésbé megterhelő folyamattá válik. Ez a tanulmány hatással lehet a bűnüldözésre és a hazugságvizsgálók hatékonyabb működésére.

A tudósok önkénteseket vontak be a vizsgálatokba, akiket két csoportra osztottak. Az első csoport tagjainak csak annyit mondtak, próbáljanak meg gyorsabban hazudni, és kevesebbet hibázni. A másik csoportnak azonban erre hagytak felkészülési, gyakorlási időt is. Az eredményekből kiderült, hogy gyakorlással csökkenhető a hazugság reakcióideje. Xiaoqing Hu, a kutatás vezetője hozzátette, úgy tűnik, a hazugság képlékenyebb dolog, mint gondolták. De ami ennél is meglepőbb volt, hogy a kontrollcsoport tagjai is jobban teljesítettek. Annak ellenére ugyanis, hogy nem hagytak nekik felkészülési időt, képesek voltak javítani a válaszadási idejükön és kevesebbet hibáztak. A kutató szerint ez azt jelenti, már az is befolyásolja az eredményeket, hogy az emberek tudják, mit várnak tőlük.

A valós életben általában eltelik némi idő a bűncselekmény és a kihallgatás között. A legtöbb embernek ezért van ideje, hogy felkészüljön a kihallgatásra és begyakorolja a hazugságait - tette hozzá a tudós. A hazugságvizsgáló tesztek azonban fiziológiás változásokon alapulnak, ezért azokra vonatkozóan további vizsgálatok szükségesek. A tanulmány a  Frontiers in Cognitive Science oldalain jelent meg.


Forrás: Medipress
2012. 12. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés