2025. Január 12. vasárnap
A fiatal holland nő olaszországi nyaralása rosszra fordult, amikor egyik éjjel fülfájásra ébredt. Fel sem merült benne az, hogy éppen akkor csípte meg egy hegedűspók (Loxosceles reclusa), és hogy a fülének egy részét a pók mérge nemsokára elfolyósítja.

A huszonkét esztendős nő fájdalmával egy olasz kórházban kért segítséget, ahol az orvosok antihisztamint írtak fel neki. Az arcduzzanat és a fülfájdalom azonban továbbra sem enyhült. Miután hazatért Hollandiába, állapota tovább romlott, és a fülének egy része megfeketedett – nyilvánvaló jeleként annak, hogy a bőr és a porc sejtjei elhaltak. Az elhalt szövet alapján az orvosok rájöttek, hogy a nőt egy mediterrán hegedűspók csípte meg, melynek mérge szerencsétlen esetben képes elpusztítani a bőrt és az alatta lévő zsírt, amitől a fül deformálttá válik.

A nő esete az első bizonyíték arra, hogy a hegedűspók mérge a fül porcszövetét is elpusztíthatja – nyilatkozta a Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery szakfolyóirat múlt havi számában publikált esettanulmány társszerzője, Dr. Marieke van Wijk plasztikai sebész. A pók mérge különféle vegyi anyagok, köztük a fehérjéket lebontó anyagok keverékét tartalmazza, amelyek elpusztítják a bőrt és a zsírt. A méreg összetettsége miatt a pók csípését nehéz kezelni, így jelenleg csupán jegelést és fájdalomcsillapítót tudnak javasolni a csípésre.Jelen esetben van Wijk és munkatársai eltávolították az elhalt szövetet, és a páciens bordájából vett porc segítségével helyreállították a hiányzó szövetrészt.

Van Wijk elmondta, hogy a hegedűspók ritkán csíp meg embereket, és ha mégis megteszi, csípése ritkán okoz súlyos károsodást. A csípések többnyire akkor fordulnak elő, amikor az emberek álmukban ráfordulnak egy pókra, vagy belebújnak egy olyan cipőbe, amiben egy hegedűspók rejtőzik. Az orvos szerint ezek a pókok nem különösen veszélyesek, ezért nincs szükség óvintézkedésekre velük szemben. Ha azonban valaki rejtélyes, pirosas-fehéres-kékes, duzzadt léziót vesz észre magán nyáron olyan környéken, ahol előfordul ez a pókfaj, tartsa észben a hegedűspók-csípés lehetőségét is.


Forrás: Medipress
2013. 11. 21.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés