2024. November 24. vasárnap
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az egész szervezet működésére pozitív hatást gyakorol, így a horkolással nem csak a párját üldözheti el ágyából, hanem megnöveli bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája az alvási apnoe és a hipertónia közti összefüggésre hívja fel a figyelmet.

Súlyos betegséget jelezhet a horkolás

A horkolást a legtöbb ember csupán kellemetlen és zavaró tényezőnek tartja, amit főleg a hanyatt fekvés és az orrsövényferdülés okoz. Pedig sajnos komoly betegséget, úgynevezett alvási apnoe-t, azaz éjszakai légzéskimaradást is okozhat. Az alvási apnoe szindróma során a garat izmok ellazulnak, valamint a nyelv hátrébb csúszik, és ez megakadályozza, hogy elegendő levegő jusson a tüdőbe. Az agyban ezért oxigén hiány és széndioxid többlet lép fel, aminek következtében a beteg egy horkantással próbál megszűntetni. Tanulmányok szerint főleg a túlsúlyosakat érinti a probléma, ami már önmagában is növeli a hipertónia kockázatát. Az American Heart Association munkatársai szerint az állapot gyakoribb, mint hinnénk, és enyhe változata 5-ből 1 embert érint- főleg férfiakat, és a menopauza után a nőket.

Az alvási apnoe és a magasvérnyomás kapcsolata

A nem pihentető alvás számtalan betegség kockázatát megnöveli, így érdemes ügyelni arra, hogy egy felnőtt ember minimum 7 órát aludjon az éjszaka. Amennyiben valaki alvási apnoéval küzd, úgy a betegségek kialakulásának rizikója még nagyobb. A probléma gyakran magas vérnyomást produkál, így légzéskimaradás esetén érdemes hipertóniára is gyanakodni- tanácsolja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája. Alváskor ugyanis normál esetben a vérnyomás lecsökken, ám apnoé esetén az adrenalin-termelés fokozódik, ami emeli mind a szisztolés, mind a diasztolés értékeket. A problémát csak fokozza, hogy az illető másnap fáradt, koncentrációs nehézségekkel küzd, így könnyen idegessé válhat, ami szintén megemeli a vérnyomást.

Derítse ki, vajon Önt is érinti-e a probléma

Magát az alvási apnoe-t sokan nem tudják maguknak diagnosztizálni, hiszen a legtöbb esetben az illető sem a horkolásával, sem pedig a légzéskimaradásával nincs tisztában. Bár léteznek alváslaborok arra a célra, hogy kiderüljön, valóban ez a probléma áll fenn, ám nagyban valószínűsíti a betegséget a napközbeni fáradtság és álmosság, annak ellenére, hogy látszólag eleget alszik a beteg. Mivel a probléma jelentősen megnöveli a magasvérnyomás kialakulásának kockázatát, így panasz esetén ezt is érdemes ellenőrizni, hiszen kezeletlenül olyan szövődményeket okozhat, mint pl. a szívinfarktus, illetve a stroke.

24 órás vérnyomásmérővel ellenőrizheti, romlott-e a vérnyomása

A vérnyomásmérés legegyszerűbb és leggyorsabb módja az otthoni készülékkel való ellenőrzés, ám sokkal pontosabb és megbízhatóbb módszer a szakorvostól kért 24 órás vérnyomásmérő viselése, mely az éjszaka folyamán is rögzíti az értékeket. (Ez azért is fontos, mert alvási apnoéban szenvedők nagy részénél éjszakai vérnyomás-ingadozás figyelhető meg). Az orvos az adatokat kiértékeli, majd szükség esetén életmódbeli változtatásokat, esetleg gyógyszeres kezelést javasolhat, mellyel megelőzhetők a súlyos szövődmények.


Forrás: Trombózisközpont
2015. 10. 08.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -