Dr. Hamed Khalili, a Massachusettsi Általános Kórház gasztroenterológusa arról számolt be, hogy a fogamzásgátló tabletták szedése a Crohn-betegség magasabb kockázatával hozható összefüggésbe. A Crohn-betegség a vastag- és/vagy a vékonybél nyálkahártyájának és falának gyulladásával jár, ami olyan súlyos lehet, hogy vérzés alakul ki. A hormonpótló kezelés (HRT) változókor után egyes nőkben a fekélyes vastagbélgyulladással (colitis ulcerosa) függhet össze. Ez a rendellenesség hasmenést, hasi görcsöket és végbélvérzést okozhat.
Khalili, aki az Emésztési Zavarok Hetén mutatta be tanulmányát San Diegóban, azt is hozzáfűzte, hogy a két összefüggés közül a fogamzásgátló tabletták és a Crohn-betegség összefüggése mutatkozott lényegesebbnek a betegekre nézve, különösen a hosszú távú használók esetében. Azokban, akik legalább öt évig szedtek fogamzásgátló tablettát, háromszor nagyobb volt a Crohn-betegség kockázata.
A kutatás során Khalili és munkatársai 233 ezer fiatal nőt vizsgáltak az Amerikai Ápolónők Egészségtanulmánya keretében. Az adatok 1976-tól 2008-ig terjedtek, és ez idő alatt 309 Crohn-betegség, illetve 362 fekélyes vastagbélgyulladásos esetet mutattak ki. A jelenleg is fogamzásgátlót szedő nőkben a Crohn-betegség háromszor magasabb kockázatát mutatták ki.
A kutatás második részében 109 ezer menopauzán átesett idősebb nőt vizsgáltak 1976 és 2008 között. Az adatok alapján azokban, akik hormonkezelésben részesültek, 1,7-szer magasabb volt a fekélyes vastagbélgyulladás kockázata, mint azokban, akik sosem kaptak ilyen kezelést.
A kutatók nem ismerik pontosan a háttérben húzódó mechanizmusokat, de korábbi állatkísérletek alapján úgy vélik, hogy a vastagbél hajlamosabb a gyulladásra, amikor ösztrogén jut a szervezetbe. A hormon ugyanis megváltoztatja a vastagbél áteresztőképességét.
Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy az összefüggés az idősebb, menopauzán átesett nők esetében jelentéktelenebb, nekik nincs okuk aggodalomra. A fiatalabb, szájon át szedhető fogamzásgátló tablettát használó nőket azonban fel kell világosítani a magasabb kockázatról. Különösen igaz ez olyan nőkre, akiknek családi kórtörténetében előfordult gyulladásos bélbetegség.