2025. Január 04. szombat
A rendszeres futást számos egészségügyi előnnyel, például a testsúly szabályozásával, a stresszoldással, a vérnyomás csökkentésével és a koleszterinszint csökkentésével is összefüggésbe hozzák. A legújabb kutatás szerint azonban van egy határ, ami fölött ezek a kedvező hatások eltűnnek.

Több kutatás is kimutatta, hogy a „mérsékelt” futás, vagyis hetente összesen két-három óra, segíti elő a legjobban a hosszú életet, ami ellentmondásban van a testmozgások esetében általában ismételhetett „minél több, annál jobb” elvvel. Az Amerikai Kardiológus Kollégium washingtoni éves konferenciáján Dr. Martin Matsumura, a Lehigh Valley Health Network Szív-érrendszeri Kutatóintézetének igazgató-helyettese arról számolt be, hogy a soha nem sportoló, és a rendkívül sokat futó embereknek általában rövidebb a várható élettartama, mint azoknak, akik mérsékelten futnak. A kutatók a tényezők közül kizárták a kardiológiai kockázatot és bizonyos gyógyszerek szedését, és nem találtak olyan különbségeket, amelyek magyarázhatnák a várható élettartam eltérését.

Matsumura és munkatársai több mint 3800 negyvenhat év átlagéletkorú férfi és női futó adatait elemezték. Közel 70 százalékuk állította, hogy hetente több mint 30 kilométert fut. A kutatók a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) és az aszpirin fogyasztásáról is kikérdezték a résztvevőket, és olyan kardiológiai kockázatokról is beszámoltak, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a diabétesz, a szívbetegség családi kórtörténete vagy a dohányzás. Az elemzés során az derült ki, hogy e tényezők egyike sem magyarázza a sokat futók rövidebb várható élettartamát.

Akkor milyen tanácsot lehet adni a futás szerelmeseinek? „Természetesen nem azt mondom a pácienseimnek, hogy ne fussanak” – mondta Matsumura. „Arra azonban felhívom a figyelmüket, hogy tájékozódjanak a futás mennyisége és az élettartam közötti összefüggésre vonatkozó legújabb kutatási eredményekről.”


Forrás: Medipress
2014. 04. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés