A tendencia egyik oka, hogy a potencianövelő szerek 1998-as megjelenése óta az idősebbek aktívabb szexuális életet élnek, gyakrabban váltogatják partnereiket, viszont kevésbé törődnek biztonságukkal, vagyis nem használnak óvszert. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve az idősebb nők is, akiknél a hüvely megvékonyodott nyálkahártyája már nem biztosítja a természetes védelmet.
Ezeknél a betegeknél kevesebb idő telik el a kór felismerése és az AIDS kitörése között, mint a fiatalabbaknál. Ezt egyrészt a betegségnek a korral összefüggő gyorsabb progressziója, másrészt az orvosok késlekedése magyarázza. Ők ugyanis általában nem gyanakodnak HIV-fertőzésre, ha egy idősebb páciens fordul hozzájuk.
Rosszabbak az idősebb HIV-fertőzöttek életkilátásai is fiatalabb kortársaiknál. A fejlett országokban a gyógyszeres készítményeknek köszönhetően több évvel kitolódott a betegség kialakulása. A legjobb példa erre Magic Johnson amerikai kosárlabdázó, aki 16 évvel ezelőtt hozta nyilvánosságra, hogy HIV-fertőzött. Egy 65 év feletti HIV-fertőzött viszont csupán négy további életévre számíthat.
Ennek a korral gyengülő immunrendszer lehet az egyik magyarázata – hangsúlyozza a WHO-tanulmány, rámutatva arra, hogy világszerte 33 millióra becsülik a HIV-fertőzöttek számát, akiknek többsége Afrikában él.