2024. December 14. szombat
Miért és hogyan? -  Maradjon vagy menjen?
Az ötvenen túli generáció szinte minden tagja visel néhány barnás foltot a bőrén. Miért jönnek létre a jellegzetesen arcon, dekoltázson, kézfejen látható öregségi foltok, rejtenek-e magukban valamilyen veszélyt, és lehetséges-e halványítani őket? Megkerestük a válaszokat.

Negyven-ötven éves kor körül gyakori, hogy az arcon, a dekoltázson, a kézfejen és az alkaron sárgás, barnás pigmentfoltok jelennek meg. Az időskori- vagy öregségi foltok (Lentigo seniles, Lentigo solares) a bőr jóindulatú pigmentzavarát jelentik, és elsősorban a bőr napsugárzásnak erősen kitett területein tűnnek elő. A sárgásbarnástól sötétbarnáig terjedő színű pigment foltok lehetnek egészen aprók, de akár két-három centiméter kiterjedésűek is. Alakjukat illetően az oválistól a kereken át a szabálytalan alakúkig mindenfélével találkozhatunk. A szeplőkkel ellentétben az öregségi foltok télen nem vagy alig halványodnak.

Senior pár

Miért és hogyan?

A bőr felhámrétegében található barna színű melanin mennyisége a napfény UV-sugarainak hatására növekszik, ettől lesz a bőr szép „napsütötte”. Ha hosszabb ideig nem éri napsugárzás a bőrt, esik a melaninszint és a bőr sápadtabbá válik. A melanin védi a bőrt a nap káros ultraviola sugárzásától. Ha azonban a bőrt sok évtizedeken keresztül UV-sugárzás éri, bőrkárosodás jön létre. Az évek múlásával a felhám egyenletlen mértékben megvastagodik és néhány helyen több melanint tárol. Ilyen helyeken alakulnak ki az öregségi foltok. Ezen az ártalmatlan bőrelváltozáson kívül az UV-sugarak káros hatásának következményeképpen alakul ki a leggyakoribb bőrrák, a melanoma is. Jelenlegi ismereteink szerint azonban az öregségi foltokból nem alakul ki rosszindulatú elváltozás. Ritkán, de előfordulhat, hogy a melanoma egy bizonyos formája, az úgynevezett Lentigo maligna megjelenése hasonlít az öregségi foltokra. Minden gyanús új bőrelváltozást feltétlenül mutassunk meg bőrgyógyásznak!

Maradjon vagy menjen?

Minél idősebb valaki és minél többet napozott, annál hamarabb jelennek meg az öregségi foltok férfiakon és nőkön egyaránt. A világos, érzékeny bőrűeknél fiatalabb korban is előjöhetnek a kisebb-nagyobb pigmentfoltok. A hatvanas korosztályban szinte mindenkinek vannak foltjai, aminek az az oka, hogy az évek során a bőr „UV-számlája” egyre telítődik.

Az időskor természetes velejárójának számító foltok egészségügyi szempontból nem igényelnek kezelést. Néhányan zavarónak, szépséghibának tartják és szeretnének megszabadulni a foltoktól. A rendelkezésre álló lehetőségek közül a lézerterápia a legeredményesebb. A lézer behatol a bőr felső rétegeibe és azt éri el, hogy a pigmentlerakódások apró részekre „oszlanak” szét. Ezek a „sejtromok” immunsejteket vonzanak magukhoz, majd egy szándékosan előidézett gyulladásos folyamat indul meg, amely eredményeképpen a szétrombolt pigmentek elszállításra kerülnek. A teljes gyógyulás két hetet vesz igénybe. Előfordulhat, hogy a bőr színénél világosabb folt marad vissza, ilyenkor újabb lézeres kezelésre lehet szükség. A foltok halványításának másik módja a különféle krémek alkalmazása, illetve a kémiai hámlasztás, ezen eljárások eredményessége nem elég meggyőző, valamint nagy türelmet, kitartást igényelnek.

Megfelelő fényvédelemmel tehetünk azért, hogy a foltok megjelenését késleltessük. Védekezzen következetesen a napsugarak ellen!


Szerző: Tajnafői-Vida Éva
2013. 02. 21.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés