2025. Január 19. vasárnap
Kutatók kimutatták, hogy a jó tettek segítenek a szociális szorongástól szenvedő embereknek abban, hogy könnyebben ismerkedjenek idegenekkel ahelyett, hogy kerülnék az interakciókat.

Kutatásuk segíthet azoknak az embereknek, akik túlságosan feszélyezettek és félnek mások társaságában, hogy jobban boldoguljanak ilyen helyzetekben, például bulikban. Azzal, hogy kerülik az ilyen szituációkat, a szociális szorongásban szenvedő emberek lemaradnak arról a támogatásról és intimitásról, amelyet a társas kapcsolatokból nyerhetnének, és így jellemzően nagyon kevés barátjuk van. A mások segítésére irányuló jó tettek közismerten fokozzák az emberek boldogságérzetét. Kanadai kutatók a Simon Fraser Egyetemről és a British Columbia Egyetemről azt vizsgálták, hogy a jó cselekedetek csökkentik-e az emberek szorongási szintjét, és segít-e nekik könnyebben elvegyülni társaságban.

Kísérletükben 155 olyan diák vett részt, akik saját bevallásuk szerint a szociális szorongás magas szintjét tapasztalják. Az alanyokat három csoportra osztották. Az első csoport jó cselekedeteket hajtott végre, például elmosogattak a barátaik helyett, jótékony célra adakoztak, vagy lenyírták a szomszéd füvét. A másik csoport tagjaival mások tettek jót, ők maguk azonban nem cselekedtek jót másokkal, a harmadik csoport pedig folytatta megszokott életét. A vizsgálat azt mutatta ki, hogy az aktív segítséget nyújtó csoport tagjaiban csökkent a társas szituációk elkerülésére irányuló vágy. Ez a hatás a kísérlet elején volt a legkifejezettebb, ami alátámasztja azt a korábbi kutatási eredményt, mely szerint a jó tettek hasznos elkerülő stratégiaként szolgálhatnak. A Motivation and Emotion szakfolyóiratban megjelent kutatást vezető Jennifer Trew és Lynn Alden úgy véli, hogy a jó cselekedetek segítenek ellensúlyozni a lehetséges visszautasítás, a szorongás és a distressz érzését. Kísérletük azt bizonyítja, hogy a jó tettek végrehajtása nagyon fontos, mert azok a szociális szorongásban szenvedő emberek, akik csak megtapasztalták a jó cselekedeteket, nem éreztek ilyen gyors pozitív hatást.


Forrás: Medipress
2015. 07. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés