A kutatók 69, 8 és 23 év közötti önkéntest hoztak olyan helyzetbe, amelyben a résztvevők azt hihették, egy másik, hasonló korú társuk figyeli őket, majd eközben folyamatosan rögzítették érzelmi, testi és agyi reakcióikat. A tudósok célja az volt, hogy kiderüljön, vajon a tinédzserek esetében hevesebb testi és agyi reakciókat vált-e ki az, ha megfigyelés alatt vannak, mint a felnőtteknél vagy kisgyerekeknél. "A vizsgálati eredmények szerint nemcsak az válthat ki feszélyezettséget, és más, negatív érzelmi reakciókat, ha a tiniket valóban nézik a társaik, de az is, ha csak úgy gondolják, hogy megfigyelés alatt állnak" - nyilatkozta Leah Somerville, a Harvard Egyetem pszichológusa, a mostani kutatás vezetője.
A tudósok rájöttek, hogy a megfigyelés alatt tartott tinik agyában fokozódott a mediális prefrontális kéreg és a corpus striatum közti kapcsolatok aktivitása is. A mediális prefrontális kéreg az agy egyik legkésőbb kifejlődő régiója, a corpus striatum pedig a viselkedésben és a cselekedetek kialakításában játszik fontos szerepet.
"Az eredmények alapján egyértelmű, hogy a kamaszkor olyan egyedi életszakasz, amelynek során bizonyos negatív érzelmek, fiziológiai reakciók és az agy egyes részeinek működési folyamatai összefüggésbe hozhatók egymással. Ezek a sajátosságok válaszreakcióként alakulnak ki hasonló korúak társaságában" - magyarázta Somerville. A mediális prefrontális kéreg és a corpus striatum közti fokozott aktivitás segíthet megérteni, hogy a tinédzserek miért viselkednek olyan felelőtlenül hasonló korú társaik társaságában. A kutatás részletes leírása a Psychological Science című tudományos szaklapban olvasható.