Michel Lucas és munkatársainak mélyebb elemzése arra világított rá, hogy a kávéban lévő koffein az az összetevő, mely a kedvező hatásokért felel. A Journal of Biological Psychiatry oldalain megjelent cikk részben ellentmondásba került korábban napvilágot látott eredményekkel. A tanulmány három, az Egyesült Államokban végzett, a kávéfogyasztási szokásokra fókuszáló nagyobb vizsgálat adatait dolgozta fel, és arra a következtetésre jutott, hogy napi 2-4 csésze koffeines kávé csökkenti az öngyilkossági kockázatot azokhoz képest, akik koffeinmentes kávét fogyasztanak, vagy nagyon keveset isznak a szóban forgó italból. A három vizsgálat összességében több, mint 200 ezer egyénre terjedt ki.
A koffein nem csupán a központi idegrendszer működését serkenti, hanem enyhe depresszióoldó hatása is van, mivel olyan jelátviteli anyagokat szabadít fel, mint a szerotonin, a dopamin, vagy a noradrenalin. Ez a jelenség megmagyarázza azt a korábban megfigyelt tény, miszerint a kávéfogyasztók körében alacsonyabb a depresszió aránya. Az évtizedeken átívelő vizsgálatok kérdőívek segítségével négyévente tesztelték a résztvevők koffeintartalmú és koffeinmentes kávéfogyasztását, teafogyasztását, egyéb koffeintartalmú italozási szokásokat, illetve a csokoládéfogyasztást. Összességében a kávé bizonyult a legfontosabb koffeinforrásnak. A vizsgálati csoportban mintegy 277 öngyilkosságból fakadó halálozás történt.
Mindazonáltal a kutatók nem javasolják, hogy a depressziós egyének fokozzák a rendszeresen elfogyasztott kávé mennyiségét, mivel az optimálist meghaladó esetben nem kívánt mellékhatások jelentkezése várható. Így az ideálisnak a napi két-három csésze tekinthető.