2025. Január 11. szombat
A kék fény olyan biológiai folyamatokat indít el a testben, amelyek vetekednek a koffein élénkítő hatásával, méghozzá teljesen ártalmatlan módon. Egy friss kutatás szerint a kék fénynek kitett emberek jobban teljesítettek a figyelemelvonást vizsgáló teszteken, mint a koffeint fogyasztók. Az elmélet szerint a kék fény fejleszti a kognitív képességeket.

A kék fénynek rossz híre van, hiszen sokaknak az alvás megszakítására alkalmas sziréna jut róla eszébe. A lefekvés előtt használt okostelefonok és más készülékek pedig nyugtalan pihenéshez vezethetnek, mert a fény hatására csökken a melatonin-termelés, ami a test belső órájához szükséges. Egy friss tudományos értekezés szerint azonban a kék fénynek pozitív hatása is van a testre: a megfelelő időben alkalmazva ugyanis jobban élénkít, mint a koffein. A Közép-Svédországi Egyetem szakértői összehasonlították a kék fény és a koffein agyra gyakorolt hatását, és kiderült, hogy mindkettő hasznos, de a koncentrációs képességet ellenőrző teszteken érdekes módon jobban teljesítettek azok, akik fényt „kaptak”. Ugyanolyan mértékű figyelemelvonás esetén azonban a koffeines csoport tagjai gyengébben teljesítettek. „A kék fény és a koffein úgy tűnik, hogy ugyanolyan változást idézett elő a pszichomotoros funkciókban” – írják a szerzők. „A kék fény különböző helyzetekben képes jótékonyan befolyásolni a kognitív funkciókat, elősegítve a figyelem összpontosítását” – teszik hozzá.

A kísérlet elméleti kutatásra épült, amely szerint a kék fény fejleszti a memóriát, a figyelmet és a reakcióidőt. Bár ártalmatlan a sejtekre, képes biológiai változásokat elindítani a testben, és egyre több orvosi kezelési mód része. A Heidelbergi Egyetemi Kórház orvosai például fájdalomcsillapításra használják. Sőt, más kutatások szerint rossz lehelet ellen is hatékony lehet, mert kétperces fénykúra esetén is elpusztulnak a szájszagért felelős baktériumok.


Forrás: Medipress
2013. 11. 27.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés