A szervezet kémiai egyensúlyának felbomlása, más néven oxidációs stressz akkor következik be, amikor a sejteket károsító oxidánsok többségbe kerülnek a sejteket védő antioxidánsokkal szemben. A változókort követően a nők szervezetében igen magas szintet ér el az oxidációs stressz, ami szívbetegségekhez vagy agyi érkatasztrófához vezethet.
Az ösztrogén közismerten csökkenti a kémiai egyensúly felbomlását. Néhány nemrég készült tanulmányból azonban kiderült, hogy a hormonpótló készítmények hosszú távú alkalmazása hátrányos lehet, megemelkedhet az agyvérzés, a szívinfarktus és a mellrák kockázata. Ennek fényében sok nő inkább a testmozgás természetes erejével küzd a változókori tünetek ellen.
Egy, a Woman and Aging című szakfolyóiratban megjelent cikk szerint a testmozgással a hormonpótló készítményt használók és nem használók egyaránt nyerhetnek. Az egyik társszerző, Michael D. Brown, a Temple Egyetem munkatársa szerint az oxidációs stressz csökkentésére a rendszeres, közepes intenzitású edzés, például az aerobik a legalkalmasabb.
A kutató és kollégái által végzett vizsgálat során a rendszeres aerobik hatására a hormonkészítményt szedő és az azzal nem élő nők esetében egyaránt 11-18%-kal csökkent az oxidációs stresszért felelős vegyület aránya. Emellett mindkét csoportnál csökkent a testtömegindex és a testzsír mennyisége is, valamint nőtt a maximális oxigénfelvétel szintje.
Brown szerint „senki sem túl öreg ahhoz, hogy elkezdje a testedzést, de mindenképp fontos, hogy előtte tanácsot kérjünk a kezelőorvosunktól. Fontos a fokozatosság elvét betartani. Nem bonyolult, akaraterő kérdése az egész.”