2025. Január 13. hétfő
A legújabb kutatás szerint a kokainszippantás drámai mértékben megnöveli az agyi érkatasztrófa kockázatát a fiatal felnőttekben.

A kábítószer használata utáni egy napban a fogyasztók az iszkémiás stroke hat-hátszeres kockázatának vannak kitéve. A stroke e fajtája esetén egy vérér elzáródik, megakadályozva az agy folyamatos vérellátását. A kokain vérsűrítő hatású, és ezáltal növeli a vérrögképződés kockázatát. A Marylandi Egyetem orvosi karának kutatója, Dr. Yu-Ching Cheng, így nyilatkozott az eredményekről: „A kokain nemcsak függőséget okoz, hanem stroke okozta fogyatékossághoz vagy halálozáshoz is vezethet. Úgy véljük, hogy néhány kivételtől eltekintve minden fiatal stroke-os beteget alá kellene vetni kábítószerszűrésnek a kórházi felvételkor. Az akut kokainfogyasztás és a stroke magas kockázata között kimutatott szoros összefüggés ellenére a fiatal stroke-os betegek csupán egyharmada esik át toxikológiai szűrővizsgálaton a kórházi kezelés alatt. A kokainhasználat aránya véleményünk szerint magasabb lehet, mint amiről beszámolnak.”

A kutatók azt vizsgálták, milyen tényezők járulnak hozzá a stroke kockázatához a fiatal felnőttek esetében. Dr. Cheng elmondta, hogy a kokain volt az egyik faktor, amit megvizsgáltak, és megdöbbenve tapasztalták, milyen szoros összefüggés áll fenn a kokainhasználat és a stroke kockázata között a fiatal felnőttekben. Kiderült, hogy az akut kokainfogyasztás szorosabb összefüggésben áll a stroke kockázatával, mint a diabétesz, a magas vérnyomás, a dohányzás és a stroke más kockázati tényezői. Az eredmények azt mutatták, hogy a kórtörténetben szereplő korábbi kokainfogyasztás a személy nemétől vagy etnikumától függetlenül nem áll összefüggésben az iszkémiás stroke kockázatával. A nagy mennyiségű kokain fogyasztása azonban a stroke-ot megelőző 24 órában minden etnikum esetében szoros összefüggést mutatott a stroke megnövekedett kockázatával. A kutatás eredményeit az Amerikai Stroke Társaság 2014-es Nemzetközi Stroke Konferenciáján tették közzé.


Forrás: Medipress
2014. 02. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés