A menopauza az élet természetes velejárója, a nyugati világban átlagos időpontja 51 év. Ekkor a petefészkek kimerülnek, ösztrogéntermelésük csökken, elfogynak a petesejtek. A nők kb. 6 százalékánál 40 éves koruk előtt jelentkeznek a tünetek, míg a 1980-as években ez az arány alacsonyabb volt, mint egy százalék.
Az Imperial College London kutatói ötezer, Angliában 1958 azonos hetében született nő adatait elemezték. Dr. Rumana Islam és Dr Rufus Cartwright 8 alkalommal kérdezték ki őket, 50 éves korukban vizsgálták a menopauza időpontját és okát, illetve életminőségüket.
Az eredmények szerint a menopauza 7,4 százalékban következett be 40 éves kor előtt, és a dohányzók illetve az alacsony szociális körülmények között élők között volt a leggyakoribb: közel háromszoros gyakorisággal fordult elő. Az érintettek ötödénél rák miatt eltávolították a petefészkeket, vagy azok a kemoterápia miatt nem működtek. Ismeretlen okból bekövetkező hormonzavar 6 százaléknál fordult elő – ezek a nők kétszer gyakrabban számoltak be rosszabb életminőségről, ami befolyásolta az életerejüket, fizikai aktivitásukat, pszichés működésüket és általános egészségi állapotukat is.
Az eredményekről az Európai Reprodukciós és Embriológiai Társaság (ESHRE) kongresszusán számolt be Islam, aki szerint „a korai menopauza testi és lelki hatásai miatt a méh és petefészkek eltávolítását lehetőleg kerüli kell, ha csak a vérzészavar kezelése a cél”.
Egyelőre még nem világos, hogy a szegénység miért emeli a korai menopauza bekövetkezésének gyakoriságát. Ez abban az esetben is így van, ha az egyéb rizikótényezőket, mint a dohányzást, a testsúlytöbbletet és a testedzés hiányát is figyelembe veszik: az anyagi helyzet önmagában befolyásolja a menopauza bekövetkezésének időpontját.