Németországban megközelítette az ezret a halálos áldozatok száma, Hollandiában fogynak a kórházi férőhelyek Németországban megközelítette az ezret a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma, és a regisztrált fertőzöttek száma is emelkedik, de viszonylag lassú ütemben.
Korlátozott mennyiségben kapható:
szájmaszk+kézfertőtlenítő teafás szappan+gumikesztyű>>
A Johns Hopkins Egyetem kimutatása szerint csütörtök délelőtt 77 981 ember hordozta bizonyítottan az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2), ami 6173 esettel - 8,5 százalékkal - több az egy nappal korábbi 71 808-nál. A vírus okozta betegség (Covid-19) halálos áldozatainak száma 775-ről 931-re emelkedett. A regisztrált fertőzöttek számának duplázódási ideje nagyjából 8 nap. A szövetségi kormány szerint az egészségügyi ellátórendszer teljesítőképességének megőrzéséhez a 14 nap körüli szintre kell emelni a duplázódási időt, mert két hét a súlyos betegek átlagos kezelési ideje.
A csaknem 1900 németországi kórház érdekképviselete, a német kórházszövetség (DKG) adatai szerint az utóbbi hetekben 28 ezerről 40 ezerre emelték az intenzív ellátásra alkalmas ágyak - kórházi férőhelyek - számát. Ezek közül nagyjából 30 ezer ágyhoz tartozik lélegeztető gép. A berendezések számát minden lehetséges módszerrel igyekeznek növelni - mondta Gerald Gass, a DKG elnöke egy csütörtöki lapinterjúban. Mint mondta, új gépek beszerzése mellett régi, használatból kivont berendezések felújításával is növelik a kapacitást, és arra számítanak, hogy a következő két hétben valamennyi rászoruló beteget tudnak majd lélegeztetni.
Korlátozott mennyiségben kapható:
szájmaszk+kézfertőtlenítő teafás szappan+gumikesztyű>>
Egyelőre bőven van szabad kapacitás, a 40 ezer intenzív ágyból 15-20 ezer szabad. Így külföldről is fogadnak betegeket. A külügyminisztérium csütörtöki adatai szerint eddig 113 beteg ápolását vették át, 85-t Franciaországból, 26-ot Olaszországból, 2 beteget pedig Hollandiából szállítottak át. Olaszországi betegek számára további 81 ágyat tartanak fenn, Franciaországból egyelőre további 13 beteget tudnak még fogadni. Hollandiában valamivel több, mint ezerrel nőtt a fertőzések száma 24 óra leforgása alatt. Jelenleg összesen 1 147 ember részesül intenzív ápolásban, a férőhelyek száma rohamosan fogyatkozik. Hugo de Jonge egészségügyi miniszter, a sajtónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy mindent megtesznek a kórházi kapacitások növeléséért, de lehetséges, hogy nemsokára minden intenzív kórházi ágy foglalt lesz. A halálesetek száma 134-el nőtt csütörtök virradóra, összesen 1173-an hunytak el a járvány okozta fertőzésen az országban.
Belgiumban a korlátozó intézkedések ellenére sem lassul a koronavírus terjedése. Csütörtök reggelre a fertőzések száma 1348-al nőtt, így már több mint 15 ezer fertőzött van az országban. Amellett, hogy 5376 személyt kórházban ápolnak, a kórházi felvételek száma is rohamosan nő. Emmanuel André, a belga közegészségügyi szolgálat szakértője szerint a korlátozó intézkedésekre továbbra is szükség van, a kórházi férőhelyek biztosítása végett. "Már gondolkozunk azon, hogy miként lehetne néhány intézkedést felfüggeszteni, de ez semmiképpen sem fog egyik napról a másikra megtörténni". A belga közegészségügyi szolgálat legfrissebb adatai szerint 183-an haltak meg 24 óra leforgása alatt, így az járványban elhunytak száma 1101 az országban.
Korlátozott mennyiségben kapható:
szájmaszk+kézfertőtlenítő teafás szappan+gumikesztyű>>
Luxemburgban újabb 140 fertőzést regisztráltak egy nap alatt. A valamivel több mint félmillió lakosú nagyhercegségben 2319 fertőzöttet tartanak számon. A vírus terjedésének kezdete óta Luxemburgban körülbelül 20 ezer tesztet hajtottak végre. A kormány a héten a szűrést kiterjesztette az összes egészségügyi dolgozó és minden enyhébb tünetet mutató emberre is. További öt áldozattal, 29 az járványban elhunytak száma az országban.
Müller Cecília elmondta: az elmúlt 24 órában 585-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma Magyarországon, egy ember meghalt. Az elhunyt szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségben szenvedett. Vele 21-re emelkedett az elhunytak száma. Hangsúlyozta azt is, hogy a gyógyultak száma is növekszik, ők jelenleg 42-en vannak.
A tisztifőorvos mindenkitől azt kérte, hogy a fertőződés esélyét minden lehetséges módon csökkentsék: ne találkozzanak másokkal, ha mégis, tartsák a másfél méteres távolságot, és csak akkor hagyják el otthonukat, ha feltétlenül szükséges. Kiemelte, fontos az otthoni környezet tisztán tartása, rendszeres fertőtlenítése is. Így érdemes többször áttörölni a számítógép, laptop, telefon klaviatúráját, képernyőjét és azokat a felületeket, amelyeket gyakran megérintünk, vagyis a villanykapcsolókat, fogantyúkat, vagy a liftek kilincseit.
Müller Cecília szerint a munkába járásnál - ha megoldható - célszerű saját autót használni, és kéri, csak egészségesek utazzanak együtt az autóban, lehetőség szerint az utas a hátsó ülésen. Az autóban is érdemes fertőtleníteni a kormányt, a műszerfalat, a gombokat, a navigációhoz használt felületeket, a kilincseket. Továbbra is alapvetés, hogy ha bárhova megérkezünk, azonnal kezet kell mosni. Annak, aki tömegközlekedik, érdemes megterveznie az utazást, és a járműveken is tartania kell a többiektől a másfél méteres távolságot. A kapaszkodókat meg lehet fogni papírzsebkendővel, amelyet leszállás után a szemetesbe kell dobni.
A krónikus betegek folyamatban lévő terápiájáról minden esetben a kezelőorvos dönt. Jelezte, az intézmények megkapták az egészségügyi szakmai kollégium tagozatainak állásfoglalását 62 szakmára vonatkozóan, és ez alapján az orvos dönt a kezelésekről, a folytatásukról. A kórházaknak kiadták a koronavírus-kézikönyvet, amely többek között a kezelésre vonatkozóan is ad információt az orvosoknak.
Korlátozott mennyiségben kapható:
szájmaszk+kézfertőtlenítő teafás szappan+gumikesztyű>>
Az egyes emberek genetikai állománya befolyásolja, ki mennyire sérülékeny a vírussal szemben, azonban megjegyezte: "ez még egy nyitott kérdés, sok vizsgálat zajlik ezen a területen is". Ezekből a vizsgálatokból fognak a szakemberek információhoz jutni arra vonatkozóan, hogy egy fertőződést követően kialakul-e védettség és az milyen tartós lesz.
Arra a kérdésre, hogy hányszor kell tesztelni valakit ahhoz, hogy biztos eredmény szülessen, Müller Cecília elmondta: a vírus jelenlétét kimutató laborvizsgálatból kettőt végeznek. Akkor tekinthető valaki gyógyultnak, ha a klinikai tünetek elmúltak és háromszor egymás után negatív lett a laboratóriumi lelete.
A szakember kitért arra is, hogy asztma és az allergia is olyan krónikus megbetegedés, amely többletkockázatot rejt magában ebben az időszakban. A szájmaszkok utcai használatával kapcsolatban Müller Cecília kifejtette: ha valaki beteg, lehetőleg ne menjen utcára, ha mégis, akkor mindenképpen hordjon maszkot. Ha valaki egészséges és úgy érzi magát biztonságban, hogy hordja a maszkot, viselje, de figyeljen a helyes használatára. A maszkot ne tapogassuk, ne nyúljunk alá, mert ez is fertőzésveszélyes.
Ha valakit a házi karanténban ér baleset, súlyos esetben mentőt kell hívni hozzá, amely kórházba viszi őt. Ha enyhébb a gond, akkor a háziorvost kell felhívni. Kérdésre reagálva kitért arra is, hogy a jelenlegi ismeretek szerint a szúnyogok és egyéb rovarok nem terjesztik a koronavírust.