2024. November 08. péntek
A petefészekrák gyakran vezet halálhoz, mivel általában csak előrehaladott stádiumban diagnosztizálják. A kedvezőtlen tendenciát kutyák segítségével lehetne megállítani, ők ugyanis képesek hamarabb kiszagolni a betegséget.

Korábbi kutatások során már kiderült, hogy a kutyák képesek kiszagolni a rákot, például az emberi vizelet szagából észlelik a húgyhólyagrák meglétét. Svéd és magyar kutatók ezúttal arra képeztek ki kutyákat, hogy képesek legyenek megkülönböztetni a petefészekrák különböző stádiumait és típusait, beleértve az ún. borderline tumorokat is.

nő, kutya, petefészekrák

A a göteborgi Egyetemi Kórház munkatársa, Dr. Horváth György által vezetett kutatás során magyar és svéd munkakutyákkal dolgoztak. Kiderült, hogy a petefészekdaganat szaga eltér más nőgyógyászati tumorokétól, mint például a méhnyakrák vagy az endometriózis.

Emellett a kutatók azt is megállapították, hogy a korai stádiumú vagy alacsony grádusú daganatok ugyanolyan szagot bocsátanak ki magukból, mint az előrehaladottak, ezt a speciális szagot pedig az arra kiképzett kutyák képesek felismerni.

A kutatók szerint a kutyáknak a klinikai gyakorlatban nem vennék hasznát, mivel a külső körülmények befolyásolhatják munkájuk eredményét; de kutatások során, ellenőrzött körülmények között mégis érdemes használni képességeiket.

Az emberhez képest a kutyák orrában lévő sejtek sokkal érzékenyebbek a szagokra, emiatt használhatók bomba- és drogkeresésre, valamint mentésre.


Forrás: Vital
2008. 06. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -